szerző:
Eduline

Általánosan elfogadott, de hamis nézet, hogy a felfedező azért talált olyan nehezen szponzorokat Indiába tartó expedíciójához, mert attól féltek, hogy le fog esni a föld szélén.

Máig sokan gondolják, hogy a középkori emberek lapos testnek képzelték a földet, melynek a szélén le lehet zuhanni. Számos ezt látszólag megerősítő ábrázolással is találkozhatunk korabeli kódexekben. Valójában azonban Arisztotelész óta minden tanult nyugati ember tudta, hogy a föld gömbölyű – az ennek ellentétét mutató ábrázolások általában csak szándékos leegyszerűsítések vagy hasonlatok.

Akkor mégis miért talált olyan nehezen támogatókat Columbus az expedíciójához? A válasz valójában kézenfekvő: úgy gondolták, hogy India túl messze van, és elfogyna a táplálék, mielőtt odaér a hajó. És ebben igazuk is volt: mire Columbusék kikötöttek Amerikában, a táplálék már fogyóban volt, és a legénység többször majdnem fellázadt.

Ég és föld a különbség a magyar és az angol földrajzoktatás között

Az közelgő érettségi és a szakgimnáziumok tantervén felháborodott földrajztanárok aktuálissá tették, hogy kicsit mélyebben foglalkozzunk az általános műveltséget adó természettudományos tárgyak tananyagáról, hogy mire készíti fel a diákokat. Békési Kálmán oktatási szakértő jelenleg Angliában él, így fontosnak látta bemutatni, hogy milyen is egy angol földrajzoktatás.