A teljes campust kamerákkal figyelik meg egy kínai egyetemen. A hivatalos szöveg szerint a csalókat és a lógókat akarják kiszűrni, de sokak szerint az ellenzéki hangokat akarják elnémítani. A pénz nem számít, ha arról van szó, hogy börtönné alakítsanak egy egyetemet.
A közép-kínai Vuhani Műszaki Egyetem teljes, 181 hektáros (73 négyzetkilométeres) területét bekamerázták, így gyakorlatilag egyetlen láthatatlan négyzetcenti sem maradt, amit ne látna az intézmény vezetése.
A teljes rendszerre nem sajnálták a pénzt, több mint 6 millió jüant, azaz nagyjából negyedmilliárd forintot költöttek rá.
Az egyetem egyik illetékese szerint azért volt szükség a rendszerre, hogy ezzel is elősegítsék a „jó tanulási szokásokat”. Egy professzor szerint jót fog tenni a hallgatóknak, ha a kamerák miatt nem mernek a telefonjukon lógni, vagy épp szunyókálni előadások alatt.
„Ez egy egyetem, nem börtön” – ezzel a Weibo-bejegyzéssel össze is foglalható, mit gondolnak azok a dologról, akik ellenzik campuson töltött idejük minden pillanatának dokumentálását. Van olyan női hallgató, aki attól tart, a megfigyeléssel megbízott 100 fős személyzet visszaél a felvételekkel, pláne nyáron, amikor a nők lengébb ruhában járnak órákra.
A Guardian cikke szerint Kínában másutt is eszetlen módon szaporodnak a kamerák. Nem csak kereszteződésekben, a belvárosban vagy a határon helyeznek el térfigyelőket, de egyes ellenzékiek otthonai elé is képesek kamerákat telepíteni a hatóságok.
Egyébként az egyetemi megfigyelés nem új keletű Kínában. Korábban már telepítettek más egyetemek termeibe is megfigyelőrendszereket, hivatalosan azért, hogy értékeljék az oktatás minőségét. A kritikusok szerint azonban attól tart a hatalom, hogy ellenzéki hangot ütnek meg a katedrán vagy a diákok soraiban.