Tényleg el lehet végezni két OKJ-s képzést teljesen ingyen, államilag támogatott formában? Milyen feltételeknek kell megfelelni, miért nem mindegy, milyen szakmát és milyen iskolát választ a jelentkező? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk.
Szeretnék a gimnázium után elvégezni két OKJ-s képzést - azt hallottam, hogy az első két szakmáért nem kell fizetni tandíjat. Viszont két-három iskolát felhívtam, és azt mondták, a kiválasztott képzést nem végezhetem el ingyen. Miért?
Az első és a második szakképesítés megszerzése az iskolai rendszerű szakképzésben valóban ingyenes.
Vannak azonban feltételek, erről a Budapesti Komplex Szakképzési Centrum saját oldalán például így ír:
A második szakképesítés abban az esetben szerezhető meg ingyenesen, ha a jelentkező a felnőttoktatás esti munkarendjében költségvetési támogatásban részesített szakképesítést választ a megfelelő iskolában. A második szakképesítés ingyenes a felnőttoktatás esti munkarendjében, ahol TB ellátás a tanulónak nem jár. Iskolarendszerű képzés a felnőttoktatás, míg iskolarendszeren kívüli képzés a felnőttképzés.
Vagyis a második szakképesítés esetén feltétel az esti munkarnd, az iskolarendszerű képzés, valamint az, hogy olyan intézmény olyan képzését válassza, amelyet az állam költségvetési támogatásban részesít.
Míg az egyetemisták és főiskolások után nem jár családi pótlék, addig az érettségi után OKJ-s képzést kezdők szülei megkaphatják a támogatást. Az énpénzem.hu azt írja, ha közoktatási intézményben tanul a diák, akkor jár utána a családi pótlék annak a tanévnek a végéig, amelyben betölti a 20. életévét.