Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hogyan lehet távol tartani az oroszlánokat a háziállatoktól? Hogyan lehet három centből ráktesztet készíteni? Évről évre tehetséges fiatalok tucatjai mutatják be ötleteiket a TED-konferenciákon. 2010 óta a TEDxYouth@Budapesten is bemutatkozhatnak azok, akiknek érdekes, hasznos vagy éppen meglepő gondolatuk van.
A 16 éves amerikai Jack Andraka a rákszűrés száz százalékig megbízható, mindössze három centbe kerülő módját mutatta be a tavalyi TED-konferencián. A diák egyik barátja három éve hunyt el hasnyálmirigyrákban, akkor a 16 éves Jack eldöntötte: kerül, amibe kerül, megtalálja a szűrés legjobb formáját. A papíralapú teszt a mezotelin nevű proteint mutatja ki a vérben, amely a betegség korai jele.
A 13 éves kenyai Richard Turere európai szemmel furcsa találmánnyal rukkolt elő - de ott, ahol ő él, komoly problémákat old meg vele. Olyan kerítést épített, amely megvédi családja háziállatait az oroszlántámadásoktól. Az "oroszlánfény" nevű kerítés elemlámpákból és napkollektor-alkatrészekből áll, napenergiával működik, az állatokat pedig anélkül ijeszti el, hogy kárt tenne bennük. A diák repülőgépmérnök szeretne lenni, az idén márciusban tartott TED-konferencia után Kenya legjobb iskolája ajánlott neki ösztöndíjat.
A 12 éves Thomas Suarez alighanem a világ legfiatalabb alkalmazásfejlesztője. Miután - "csak hogy meglegyenek az alapok" - megtanulta többek között a Python, Java és a C programozási nyelvet, kifejlesztette az "Earth Fortune" és a "Bustin Jieber" nevű appokat, amelyek már elérhetők az Appstore-ban. Thomas iskolájában szervez egy appklubot is, hogy a többi diák is megismerkedhessen a technológiával, és egy saját cég megalapításán is dolgozik.
Mata Juli, Jankó Anna és Oravecz Juli a TEDxYouth@Budapesten mutatkozott be, nem akármivel. Ottlik Géza Hajnali háztetők című kisregényéhez terveztek interaktív irodalmi sétát. Az okostelefonon használható alkalmazás a regény helyszíneire kalauzol, a korabeli hangulatot pedig archív fotók, filmek és cikkek biztosítják.