Már elérhető azoknak a szakoknak a listája, amelyeket a pótfelvételin is meghirdetnek az egyetemek és főiskolák: augusztus 12-ig jelentkezhettek, de néhány kivételtől eltekintve csak önköltséges képzésre. Megnéztük, hol kell a legtöbbet, illetve a legkevesebbet fizetnetek.
Orvostudomány, gazdaság, média - ezekért a szakokért kell a legtöbbet fizetni
Az orvosi és fogorvosi szakokon a legmagasabb az önköltség: a Pécsi Tudományegyetemen az általános orvosi képzés félévente 950 ezer, a fogorvosi 1 millió 50 ezer forintba kerül. A Semmelweis Egyetem általános orvosi képzéséért szemeszterenként 1 millió 20 ezer forintot kell fizetni. A gyógyszerész szak Pécsett és a Szegedi Tudományegyetemen is 750 ezer forintba kerül.
Ugyanennyit kell fizetni a Magyar Táncművészeti Főiskola - angol nyelvű - táncművészeti képzéséért is. Az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskolán egy félév az angol nyelvű gazdálkodási és menedzsment, illetve pénzügy és számvitel szakon 806 ezer forint.
A Budapesti Gazdasági Főiskola angol nyelvű kereskedelem és marketing, pénzügy és számvitel, német vagy angol nyelvű turizmus-vendéglátás, illetve angol vagy francia nyelvű nemzetközi gazdálkodás képzéséért szemeszterenként 350 ezer forintot, illetve 30 ezer forint idegen nyelvi képzési hozzájárulást kell fizetni.
350 ezer forint az önköltség a Pécsi Tudományegyetem előadóművészet (klasszikus zongora) képzésén, valamint a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola elektronikus ábrázolás, tervezőgrafika, illetve mozgóképkultúra és médiaismeret szakán is.
A BKF angol nyelvű turizmus-vendéglátás szakán egy félév 374 ezer forintba kerül, míg a televíziós műsorkészítő szakon 400 ezer forint egy félév. Annak, aki kameramannak szeretne tanulni, szemeszterenként 450 ezer forintot kell befizetnie. A pótfelvételiről a legfontosabb tudnivalókat itt olvashatjátok, a meghirdetett képzések listáját pedig itt találjátok.
A bölcsész- és a pedagógiai képzések a legolcsóbbak
A pedagógiai képzések a Debreceni Egyetemen és a Kaposvári Egyetemen a legolcsóbbak: Debrecenben az andragógia, a csecsemő- és kisgyermeknevelő, illetve az óvodapedagógus alapszakon 115 ezer forintba kerül egy félév.
A Kaposvári Egyetemen a magyar, az óvodapedagógus és a tanító szak 115 ezer forintba kerül, a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Karán pedig 130 ezer forintot kell fizetni szemeszterenként. A Károli Gáspár Református Egyetem óvodapedagógus, szociális munka és tanító szakjain félévente 140 ezer forintot kell befizetniük a hallgatóknak: ugyanezek a szakok a nagykőrösi telephelyen 130 ezer forintba kerülnek.
Az Apor Vilmos Katolikus Főiskola óvodapedagógus, német nemzetiségi óvodapedagógus és tanító képzéséért szemeszterenként 130 ezer forintot kell fizetniük a hallgatóknak. A bajai Eötvös József Főiskolán az óvodapedagógus és tanító szakokon 135 ezer forint az önköltség.
Az egri Eszterházy Károly Főiskolán 133 ezer forintot kell fizetni a csecsemő- és kisgyermeknevelő, illetve pedagógia képzésért is, az óvodapedagógus és tanító képzésen pedig 130 ezer forint egy félév. A Nyíregyházi Főiskolán a csecsemő- és kisgyermeknevelő, illetve tanító szakon 130 ezer forint egy szemeszter. Ugyanennyibe kerül egy félév a Nyugat-magyarországi Egyetem tanító szakán is.
A Pécsi Tudományegyetem andragógia, csecsemő- és kisgyermeknevelő, tanító és óvodapedagógus képzései 115 ezer forintba kerülnek. Ennyit kell fizetni a Szent István Egyetem óvodapedagógus, tanító, illetve csecsemő- és kisgyermeknevelő szakjain is. A Szegedi Tudományegyetemen 136 ezer forint az önköltség a pedagógia és a tanító alapszakon.
A legolcsóbb bölcsészképzéseket a Nyugat-magyarországi, illetve a Pannon Egyetem hirdeti: előbbin az anglisztika, germanisztika, szlavisztika és történelem képzésért félévente 115 ezer forintot kell fizetni. A Pannon Egyetem pápai székhelyű pedagógiai képzése 115 ezer forintba, az anglisztika, germanisztika, magyar és szabad bölcsészet szak pedig 135 ezer forintba kerül.
A Pécsi Tudományegyetemen 130 ezer forintot kell fizetni az anglisztika, germanisztika, magyar, néprajz, ókori nyelvek és kultúrák, pedagógia, romanisztika, romológia, szabad bölcsészet, szlavisztika és történelem képzésért is.
A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán a germanisztika szak néderlandisztika és német szakirányáért, a romanisztika olasz és francia szakirányáért, illetve a szlavisztika orosz szakirányáért félévente 143 ezer forintot kell fizetni. Ugyanennyibe kerül egy szemeszter a magyar, néprajz, szabad bölcsészet és történelem szakon is. Az egri Eszterházy Károly Főiskolán 133 ezer forintba kerül levelező tagozaton az anglisztika, germanisztika, magyar és történelem alapszak.
A Miskolci Egyetemen 140 ezer forintba kerül a képzés az anglisztika, germanisztika, a magyar, a pedagógia, a szabad bölcsészet, a történelem és a régészet szakon is. A Nyíregyházi Főiskolán 140 ezer forintot kell fizetni az anglisztika képzésért.
A Szegedi Tudományegyetemen 136 ezer forintba kerül az anglisztika, a germanisztika, a keleti nyelvek és kultúrák, a magyar, a néprajz, az ókori nyelvek és kultúrák, a romanisztika, a szabad bölcsészet, a szlavisztika és a történelem képzés is. A Debreceni Református Hittudományi Egyetemen az informatikus könyvtáros, illetve kommunikáció- és médiatudomány szakon szemeszterenként 130 ezer forintot, a tanító képzésért 115 ezer forintot kell fizetni.
A gazdasági képzések a Tomori Pál Főiskolán a legolcsóbbak: 130 ezer forintot kell fizetni a gazdálkodási és menedzsment, a nemzetközi gazdálkodás és a pénzügy és számvitel szakért. Ennyibe kerül a szabad bölcsészet, illetve a nemzetközi tanulmányok képzés is. A Wekerle Sándor Üzleti Főiskolán szemeszterenként 145 ezer forint önköltséget kell befizetni az emberi erőforrás, gazdálkodási és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, illetve pénzügy és számvitel szakon. A munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási alapképzéséért a Szegedi Tudományegyetemen és a Miskolci Egyetemen is 132 ezer forintot kell fizetni.