Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Csütörtökön kezdődnek az emelt szintű szóbeli vizsgák - itt találjátok a központilag meghatározott érettségi tételeket nyelvtanból.
Ember és nyelv 1. A beszéd mint cselekvés 2. Szinkrónia és diakrónia a nyelvben Kommunikáció 3. A kommunikáció funkciói; a beszédhelyzet és a szövegkörnyezet kommunikációt alakító tényezői 4. Az elektronikus kommunikáció nyelvi sajátosságai és hatása a nyelvhasználatra A magyar nyelv története 5. A nyelvművelés jelentősége; szerepe napjainkban 6. A Kazinczy-féle nyelvújítási mozgalom törekvései; szerepének értékelése 7. Legfontosabb kéziratos nyelvemlékeink; a Halotti beszéd és könyörgés nyelvi és retorikai jellemzői Nyelv és társadalom 8. A magyar nyelv területi nyelvváltozatai és a norma 9. A hivatalos nyelv stiláris és grammatikai jellemzői A nyelvi szintek 10. A morfémák típusai és kapcsolódási lehetőségei 11. A névmások rendszere; a névmások szerepe a szövegalkotásban 12. A magyar helyesírási rendszer; a központozás szerepe 13. Az alá- és mellérendelő kapcsolatok típusai A szöveg 14. A lineáris és a globális kohézió 15. A szövegközlés két típusa, a beszéd és az írás összehasonlítása 16. Az intertextualitás jelensége és stílushatása A retorika alapjai 17. Az érvelés fajtái és módszerei 18. A spontán megnyilatkozás és a megtervezett szöveg különbségei Stílus és jelentés 19. A konnotatív és a denotatív jelentés 20. Az alakzatok stílushatása; az ismétlés változatai