Sokan úgy érzik, hogy az érettségi vagy a felvételi pontszámításkor nem annyit kaptak, amennyit megérdemeltek volna. Belenyugodni viszont nem kell, jogos kérelemmel van hova fordulni.
Tanár úr, kérem, ez kettővel több!
Az érettségin a legtöbb panasz a szóbeli érettségik pontozása miatt futott be hozzánk, de az írásbelin is 1-2 pontot a leggyakorlottabb javítók is tévedhetnek. Az Oktatási Hivatal egyértelműen szabályozza, hogy ilyenkor hova fordulhatnak az érettségizők:
- A fellebbezést az érettségi eredmények kihirdetésétől számított öt napon belül le kell adni, késés esetén figyelmen kívül hagyják. (Írásbeli és szóbeli vizsga pontozásával kapcsolatban egyaránt)
- A fellebbezést a vizsgát biztosító igazgatónál kell leadni, de azt a területileg illetékes kormányhivatalnak kell címezni.
- Fiatalkorú vizsgázó esetén a szülőnek kell beadnia.
- Formai követelmény nincs, a panasz lehet kézzel vagy géppel írt.
Az igazgatónak ilyenkor minden rendelkezésre álló dokumentumot csatolnia kell a vizsgázó kérelméhez, ami a vizsga kapcsán keletkezett. Külön csatolni kell az érettségi elnök véleményét is. Fontos, ha már a közvetlenül a vizsga után tudod, hogy valami gond volt (egyértelműen bizonyítható rossz pontozás, nem kaptál elég felkészülési időt, súlyosan megzavarták a vizsgád, stb.), azt rögzítheted az érettségi jegyzőkönyvbe.
A érettségivel kapcsolatos minden friss infót erre találtok meg.
A beadványt a kormányhivatal vagy az Oktatási Hivatal bírálja el. Amennyiben nem kap zöld utat a kérelem, de a vizsgázó úgy érzi, hogy jogsérelem érte, akkor a döntéstől számított 30 napon belül még bírósághoz is fordulhat.
A szóbelin fontos, hogy csak azért nem kaphatsz több pontot, mert úgy érezted, hogy többet mondtál el. A Kúria korábbi irányadó döntése értelmében a vizsgáztató tanár által adott pontszámot fogadják el, hiszen a felek között ő rendelkezik releváns szakmai tudással - ezért is érettségiztethet.
Valamit benézett a Felvi?
A legjobb rendszerben is adódhatnak hibák, főleg egy olyan összetett esetében, mint a Felvi E-érettségije. A július 26-i pontszámhirdetéskor, amennyiben úgy látod, hogy kevesebbet kaptál, mint amennyit előzetesen számoltál - és ezt alá tudod támasztani -, 15 napod van benyújtani a fellebbezésed, amit az oktatási miniszternek kell címezned, de az Oktatási Hivatal címére kell küldened.
A felvételivel kapcsolatos minden friss infót erre találtok meg.
A hivatalos értesítést 5 napon belül küldi meg az e-mail címedre a Felvi, ezzel fordulhatsz az OH-hoz. A hivatal 30 napon belül bírálja el a kérelmed, amennyiben elutasítják, további 5 napos bírálati határidővel egyenesen az oktatásért felelős minisztériumhoz küldi felülvizsgálatra - így összesen 35 nap alatt bírálják el. Ha a másodfokú elutasítással sem értenél egyet, akkor jogszabálysértésre hivatkozva tudsz a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz fordulni, erre a minisztérium döntés után 30 napod van.
Az alapvető jogok biztosa szerint nincsenek összhangban az egyetemek és főiskolák oktatásszervezési ciklusaival azok a határidők, amelyeken belül el kell bírálni a felsőoktatási felvételi eljárással összefüggő jogorvoslati kérelmeket. Ez akadályozza, hogy egy sikeresen fellebbező diák még a képzési időszak kezdete előtt beiratkozhasson.
Ha az előalkalmassági vagy a gyakorlati vizsgád eredményével vagy elégedetlen, akkor első körben vizsgáztató, általad megjelölt intézmény vezetőjéhez kell fordulnod az eredmény kézhezvételétől számított 15 napon belül. Amennyibeb nem csak az eredményt, hanem az esetleg elutasító döntést kifogásolod, akkor ugyanezt a metódust kell követned. Ha az intézmény elutasítaná a kérelmed, 30 napod van a területileg illetékes közigazgatási és munkaügyi bírósághoz fordulni.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|