Milyen szakokon kell alkalmassági vizsgát tennetek, hány helyen kell vizsgáznotok, és mi történik, ha nem mentek át az alkalmasságin? Itt találjátok a legfontosabb infókat.
Az alkalmassági vizsga lehet egészségügyi vizsgálat, pályaalkalmassági vizsgálat, nyelvi alkalmassági vizsgálat. Azt, hogy egy képzésen szerveznek-e alkalmassági vizsgát, a felvi.hu-n, a meghirdetett szakok listájában találjátok. A vizsgák listáját itt találjátok.
Az alkalmassági vizsgáról értesítést küldenek az egyetemek, főiskolák - de ha a vizsga időpontja előtt egy héttel még nem kapjátok meg a levelet, érdemes az intézményeknél érdeklődni.
Az alkalmassági vizsgákon nem pontszámot kaptok, hanem "megfelelt" vagy "nem felelt meg" minősítést. Amennyiben megfeleltek a vizsgán, úgy a szokásos eljárással, a felvételi összpontszám alapján rangsorolnak titeket, és akkor kerülhettek be a képzésre, ha eléritek a júliusi ponthatárt.
Ha "nem felelt meg" minősítést kaptok, akkor az adott szakra biztosan nem fogtok bekerülni - függetlenül a pontszámotoktól. Akkor is így jártok, ha nem mentek el az alkalmassági vizsgára.
Előfordulhat, hogy több olyan szakra is jelentkeztek, ahol alkalmassági vizsgát tartanak. A csecsemő- és kisgyermeknevelő, az óvodapedagógus, a tanító és az osztatlan tanárképzések pályaalkalmassági vizsgáit elég egyszer letenni, az eredményt a többi egyetem-főiskola képzésén is figyelembe veszik.
Más szakokon viszont mások a szabályok - ilyenkor az összes (megjelölt) felsőoktatási intézményben vizsgázni kell. A 2015-ös felvételiről szóló legfrissebb cikkeinket itt olvashatjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|