Két hónap múlva kiderül, hányan kezdhetik meg tanulmányaikat valamelyik egyetemen vagy főiskolán - azoknak azonban esélyük sincs bekerülni a felsőoktatásba, akik nem felelnek meg az alapkövetelményeknek. Nézzük, melyek ezek.
Legalább 240 pont kell
Egyetlen államilag finanszírozott vagy önköltséges alap- és osztatlan szakra sem vehetik fel az egyetemek és főiskolák azokat a jelentkezőket, akiknek kevesebb, mint 240 pontjuk van az emelt szintű érettségiért járó többletpontokkal együtt, de a más jogcímen - például nyelvvizsgáért vagy OKJ-s végzettségért - adható pluszpontok nélkül.
A felsőoktatási szakképzéseken idén legalább 200 pontot kell elérni, míg a mesterképzésekre jelentkezőknek a maximális száz pontból minimum ötvenet kell összegyűjteniük. Hány pontot szereztetek? Pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatjátok ki.
Népszerű szakok: ötös érettségi kell
Tizenhat népszerű szakon már januárban meghúzták a ponthatárokat - azok a felvételizők, akik ezt nem érik el, csak önköltséges formában kezdhetik meg tanulmányaikat szeptemberben.
Alkalmazott közgazdaságtan: 465
Andragógia: 445
Emberi erőforrások: 460
Gazdálkodási és menedzsment: 460
Gazdaságelemzés: 465
Igazságügyi igazgatási: 435
Jogász: 465
Kereskedelem és marketing: 460
Kommunikáció és médiatudomány: 470
Közszolgálat: 440
Munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425
Nemzetközi gazdálkodás: 460
Nemzetközi tanulmányok: 465
Pénzügy-, és számvitel: 460
Turizmus-vendéglátás: 465
Üzleti szakoktató: 440
|
Át kell menni az alkalmassági vizsgán
Egyes képzésekre csak akkor kerülhettek be, ha átmentek az alkalmassági vizsgán - ilyenek például a művészeti vagy sportszakok. Újdonság azonban, hogy az idén már az osztatlan tanárképzésekre jelentkezőknek is bizonyítaniuk kell felkészültségüket: ha nem sikerül a vizsgájuk, nem kezdhetik meg tanulmányaikat, hiába van elég felvételi pontjuk.