szerző:
Eduline

Továbbra is kötelező az emelt érettségi, sőt, valahova több emelt szintű vizsgát is le kell tenni a bejutáshoz. Nézzük meg, hogy milyen pontszámokat szerezhettek.

A Pont Ott Parti 2016-ban. Jövőre egy-két szabály változik

Péntek este megnyitották a 2017.évi keresztféléves felvételi jelentkezést, ami végigkíséri majd a végzősöket a tanév hátralévő részében, függetlenül attól, hogy februárban vagy szeptemberben, alap- vagy mesterképzésen szeretnék folytatni tanulmányaikat. A részletes tájékoztatók folyamatosan jelennek majd meg a Felvi oldalán, ám számos dolgot már tudunk a 2017-es felvételiről, például a pontszámításról.

A legfőbb szabályok terén nincs változás, a jövőben is 500 pontot gyűjthettek:

  • Maximum 200-at a tanulmányi eredményeitekkel valamint az érettségi átlageredményével
  • Maximum 200 pontot a kötelező vagy választható két érettségi vizsga eredményével
  • Maximum 100-at nyelvvizsgával, szakképesítéssel, versenyeredményekkel, emelt szintű érettségivel
  • A minimum elérendő pontszám idén is 280 (elvetették a 300-ra emelést)

Az érettségi eredményekből számítható pontszámokról korábban itt írtunk. Lényeges, hogy megmarad a pontduplázás lehetősége is, erről így rendelkezik a kormányrendelet:

Alapképzésre és osztatlan képzésre történő jelentkezés esetén a (6) bekezdésben foglaltak kivételével a jelentkező teljesítményét felvételi összpontszámmal kell értékelni, amelyet az alábbiak szerint kell számítani:
a) a tanulmányi pontok és az érettségi pontok összeadásával, vagy b) az érettségi pontok kétszerezésével, mindkét esetben az esetleg szerzett érettségi többletpontok és egyéb többletpontok hozzászámításával" - áll a kormányrendeletben.

Emelt szintű érettségi

Vizsgánként 50 többletpontot kaphattok emelt szinű érettségiért. Mivel gyakorlatilag nincs olyan hely, ahova ne kellene, így a legtöbben biztosan számolhatnak legalább az egyikkel. Legfeljebb két emelt szintű érettségi eredményét lehet beszámíttatni.

A nehezítés, hogy egyre több az olyan képzés, ahol megkövetelik a két emelt szintű vizsgát. Az ilyen változásokról általában maguk az egyetemek is előre beszámolnak a honlapjukon vagy a börzékben, de mindenképp tájékozódjatok a mostani felvételi tájékoztatóban, hogy senkit ne érjen meglepetés.

Nagyon sokat érhet OKTV

Nagy előnyre tehet szert, aki OKTV versenyen ér el helyezést középiskolásként, ugyanis az akár 100 pontot is érhet a felvételi többletpontoknál, különösen igaz ez a bölcsész és társadalomtudományi területre. Azonban nem éri meg mindenkinek, ugyanis gazdasáig vagy agrárképzést nyújtó felsőoktatási intézmények egyáltalán nem fogadnak el OKTV eredményért pluszpontot.

Az 1-10. helyezettek megkapják a maximális pluszpontot (100), a 11-20. helyért 50 pont, a 21-30. ért pedig 25 többletpont adható. Ez csak akkor kaphatod, az adott tantárgy beszámítható a megjelölt képzésednél.

Ugyenezek a feltételek érvényesek a Szakmacsoportos Szakmai Előkészítő Érettségi Tárgyak Versenyén szerzett eredményekre is.

Az OKJ még mindig megéri

Azoknak, akik már elhagyták a középiskolát (kivéve, ha OKJ-t adó középiskolába járnak) az egyik legjobb lehetőség a pluszpontok szerzésére, ha OKJ-s szakképesítéssel vágnak neki a felvételinek, és a szakképesítésük szakirányának megfelelő képzésen tanulnak tovább.

Jobban járnak, hiszen az idei eljárásban már a korábbi 24 pont helyett 32 pontot fogadnak az intézmények. Fontos, hogy csak akkor számítható be a pluszpont, ha a felsőoktatási intézmények közösen úgy határoztak, erről tehát magadnak kell meggyőződnöd a jelentkezés során.

Felsőoktatási szakképzés

Lényegében a felsőoktatás tornácáról beszélünk a felsőfokú szakképzésnél. Aki már szerzett ilyen oklevelet, az közel azonos körülményekkel találkozott, mint amit egy főiskola és egy egyetem tud nyújtani. Ez könnyen kedvet is csinálhat az alapszak elkezdéséhez, ráadásul egyáltalán nem elvesztegetett évről van szó, hiszen 32 többletponttal jutalmazzák, ha már teljesítetted a képzést - szemben a tavalyi 30 ponttal.

Ugyanennyi pont jár a kétéves, diplomát nem adó felsőoktatási szakképzésen szerzett jeles záróvizsgáért is. A tavalyi felvételin ennél kevesebbet, 30 pontot kaptak azok, akik ilyen eredménnyel futottak neki a felvételinek.

A 32 ponttal persze továbbra is csak akkor lehet számolni, ha a felsőoktatási szakképzésével azonos képzési területhez tartozó alap- vagy osztatlan szakon tanulnátok tovább.

Nem mindegy, hogy mennyire éri meg a nyelvvizsga

Nem változtak a szabályok, a B2-es, komplex (régi nevén középfokú, C típusú) nyelvvizsgáért 28, a C1-es, komplex (régi nevén felsőfokú, C típusú) nyelvvizsgáért 40 pont jár a 2017-es felvételin.

Hogy ez miként befolyásolja, hogy megéri-e idegen nyelvből is emelt szintű vizsgát tenni, arról korábban itt írtunk.