Bár a 2022-es ponthatárok kihirdetéséig még hátravan egy kis idő, már most tudtok kalkulálni, például a minimum- és az előzetes ponthatárok alapján.
Mi az az előzetes ponthatár?
Ahogy a korábbi évekhez, úgy 2022-ben is előzetes ponthatárokat húztak több népszerű szakon, például a kereskedelem és marketing, a kommunikáció- és médiatudomány, az általános orvosi vagy a gazdálkodási és menedzsment képzésen.
Hol érhetőek el az előzetes ponthatárok?
A 2022-es előzetes ponthatárokat ide kattintva nézhetitek meg. A listán szereplő szakokon csak akkor szerezhettek állami ösztöndíjas helyet, ha elérik ezt a ponthatárt, függetlenül attól, melyik egyetem ilyen képzésére jelentkeztek. Az is nagyon fontos, hogy az elmúlt években többször volt példa arra, hogy az előzetes ponthatárokon változtattak, legtöbbször a jelentkezők száma és teljesítménye miatt emelkedett a bekerülési ponthatár, de arra is volt már példa, hogy a végleges ponthatár alacsonyabb lett az előzetesnél. A tavalyi végleges ponthatárokat itt nézhetitek meg.
Mi az a minimumponthatár?
A minimumponthatárt már nem adott képzésre, hanem képzési szintekre vonatkozik. Ha alapképzésre, osztatlan mesterképzésre, felsőoktatási szakképzésre, valamint mesterképzésre jelentkeztek, a felvételi összpontszámotoknak el kell érnie a jogszabályban meghatározott minimumpontszámot, azaz:
- alap- és osztatlan szakon 280 pontot
- felsőoktatási szakképzésen 240 pontot
- mesterképzésen pedig 50 pontot.
Ha ennél kevesebb pontot szereztek, sem állami ösztöndíjas, sem önköltséges formában nem kezdhetitek meg a képzést.