Azt már mindenki tudja, hogy hol szeretné elkezdeni az egyetemet ősztől, de vajon mit kell vállalniuk a hallgatói szerződésben azoknak, akik állami ösztöndíjas képzésre jelentkeztek? Mutatjuk a szabályokat.
Idén is több tízezren szeretnének valamilyen ingyenes képzésre bekerülni a felvételin - minden szakon nagy harc lehet az ösztöndíjas helyekért. Azonban ne feledjétek, mindennek van ára, így az ingyenes egyetemi képzéseknek is. Azért cserébe, hogy önköltség - azaz félévente több százezer forint kiadás - nélkül tanulhattok az egyetemen, komoly feltételeket kell vállalnotok.
A jelenlegi szabályok szerint minden magyar állami ösztöndíjas hallgató köteles:
- az adott képzésen legfeljebb a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül megszerezni az oklevelet (oklevélszerzési kötelezettség), ÉS
- az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általa magyar állami ösztöndíjjal folytatott tanulmányok idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt fenntartani (20 éven belüli hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség).
Hogy mindez mit jelent az oklevélszerzési kötelezettség? Például azt, hogy egy 6 féléves szakot legfeljebb 9 félév alatt el kell végeznetek.
A másik feltétel, amit a hallgatói szerződésben is vállalnotok kell, hogy az oklevél megszerzését követő húsz éven belül az általatok magyar állami ösztöndíjasként igénybe vett félévek idejével megegyező időtartamban hazai munkaviszonyt fenntartani. Azaz egy 6 vagy 7 féléves alapképzés ugyanennyi itthon ledolgozott félévet jelent majd.
Ez az úgynevezett 20 éven belüli hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettség. Ha ezt nem teljesítitek, akkor a 20 év leteltét követően kötelesek vagytok visszafizetni az igénybe vett magyar állami (rész)ösztöndíjnak – évente a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított éves átlagos fogyasztóiár-növekedés mértékével növelt – összegét. Erről az Oktatási Hivatal oldalán olvashattok.
A 2021-es felvételi legfontosabb szabályait és az eljárással kapcsolatos legfrissebb híreket itt találjátok.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|