szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az esszéírás az egyik nagyon fontos része a történelemérettséginek, hiszen a megszerezhető 100 pontból 50 a szöveges, kifejtendő feladatokra jár. De vajon milyen a helyes esszé? Összeszedtük a vizsga előtti utolsó pillanatra, hogy mire érdemes odafigyelni.

Jó választáshoz idő kell 

Mielőtt kiválasztjátok az esszépárokat mindig olvassátok el a teljes feladatokat (ha van időtök, minden esszéfeladat esetében), a kérdést, részkérdéseket és a megadott forrásokat is nézzétek meg. Előfordulhat, hogy egy kérdés nagyon szimpatikus, azonban a források alapján nem kezdenétek neki, vagy az is lehet, hogy a részkérdésekben van a kutya elásva. Fontos, hogy a választás előtt jól átgondoljátok a feladatokat.  

A feladat lényege  

Az egyik legfontosabb rész az esszékkérdéseknél, hogy megértsétek, mire kell fókuszálni a feladat írásakor. Az esszéknél mindig egy adott témakör kisebb szeletére kérdeznek rá, nektek csak erre kell koncentrálni, viszont az esszékérdésben elvárt részeket mindenképp érintenetek kell.  Ha kell, akár a feladat szövegében is jelölhetitek aláhúzással a fontos és kifejtetendő részeket, nehogy az írás közben kimaradjon valami. 

Forráshasználat  

Mindenképpen használjátok a forrásokat, hiszen ez nem opcionális, hanem kötelező – legalább egy mondat erejéig minden megadott forrást tegyetek bele a szövegetekbe. Ha a forráshasználatot figyelmen kívül hagyjátok, vagy csak részben teljesítitek, akkor értékes pontokat veszíthettek.  

Szakszavak használata  

A megoldókulcs külön kitér a szakszavakra, így fontos, hogy próbáljatok meg minél több, a témához kapcsolódó történelmi szakszót használni. Segítség lehet, ha a feladat megoldása előtt lejegyzetelitek azokat a szakszavakat, melyek elsőre eszetekbe jutnak és a témánál elhagyhatatlanok.   

Tér és idő  

Nagyon fontos az adott téma megfelelő elhelyezése térben és időben. Ezért két pontot kaphattok, ne felejtsétek el.   

Piszkozat helyett vázlat 

Egy vázlat sokat segíthet, de figyeljetek arra, hogy ne azzal teljen az idő, hogy tökéleteset spróbáltok írni. Érdemes felírni a bevezető mondatot, és ebben elhelyezni a témát időben és térben, viszont a teljes vázlatot pontokban érdemes felépíteni, ami alapján haladni tudtok az írás közben. Ne feledjétek: a jó piszkozat megírása nem vesz el sok időt, de egy pillanat alatt megérthető és átlátható.   

Ügyeljetek a helyesírásra  

Bár a pontozás során nem a helyesírás a legfontosabb szempont, de esszénél emiatt is lehet pontot veszíteni, így erre mindenképpen figyeljetek oda. Ha marad időtök, a feladatok megoldása után olvassátok el tüzetesen a válaszaitokat, ha kell kérjetek helyesírási szótárat is.  

A törirettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok: 

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.