szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mi vár rátok a középszintű magyarérettségin? Milyen részekből áll a vizsga? Mennyi időtök van a feladatok megoldására? Hogyan történik a pontszámítás? Milyen segédeszközöket használhattok? Minden információt összegyűjtöttünk.

Milyen részekből áll a középszintű magyar írásbeli?

A középszintű magyarérettségi két részből áll. Az első feladatlap egy szövegértési feladatsort és egy rövid szövegalkotási feladatot tartalmaz. Mindezt 90 perc alatt kell megoldani, ugyanis az idő lejártával a felügyelő tanárok beszedik a feladatlapokat, és ekkor osztják ki a második feladatsort. Ebben műértelmezést vagy összehasonlító elemzést kell írni, amelyre 150 perc áll rendelkezésetekre.

Milyenek a pontszámítási szabályok?

Az első feladatlap – vagyis a szövegértési feladatsor, illetve az érvelés/gyakorlati szövegalkotás – összesen 50 pontot ér. A szövegértési részben 40 pontot, az érveléssel vagy gyakorlati szövegalkotással pedig 10 pontot szerezhettek. A második részben a műértelmezésre vagy összehasonlításra maximum 40 pontot kaphattok – 25 pontot a tartalmi minőségre, 5 pontot a szöveg szerkezetére és 10 pontot a stílusra és nyelvhelyességre.

A középszintű magyarérettségi szövegértési feladatsoráról itt találjátok az első infókat.

Az érvelésről és a gyakorlati szövegalkotásról pedig itt olvashattok.

Ezekhez még az egész vizsgát figyelembe véve hozzáadnak maximum 8 pontot (helyesírás), és 2 pont jár az áttekinthető, olvasható az írásképért. Így összesen 100 pontot szerezhettek az írásbeli vizsgán.

Hogyan néz ki a szövegértési feladatsor?

Kaptok egy 700-1000 szó terjedelmű ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet vagy ezek részletét, amelyet először el kell olvasnotok. A szöveg megismerése után az olvasottakra vonatkozó kérdéseket, feladatokat kell megoldanotok.

Mire számíthattok az érvelés vagy gyakorlati szövegalkotás résznél?

Ebben a feladatrészben két választási lehetőségetek van. Az egyik feladat egy 3-5 érvvel alátámasztott állásfoglalás valamely közéleti, kulturális, életmódbeli kérdésben. A másik lehetőség egy gyakorlati szöveg alkotása az adott műfajban, témában. A szöveg műfaja lehet motivációs levél, különböző témájú hivatalos levelek (pl. panaszos levél), kérvény hozzászólás, felszólalás, vitaindító, ajánlás, méltatás. A szöveg terjedelmének mindkét esetben 120-200 szónak kell lennie.

Mi vár rátok a második feladatlapon?

A magyarérettségi második részében műértelmező szövegalkotási feladat vár rátok. Itt is két különböző szövegalkotási feladat – egy mű (vagy műrészlet) problémaközpontú, értelmező bemutatása, vagy két mű (vagy műrészlet) adott szempontú összehasonlító elemzése – közül választhattok. A választott feladatot 400-800 szó terjedelemben kell megírnotok.

Minden, amit eddig tudunk a 2019-es érettségiről: szabályok, pontok és dátumok

Mikor kezdődik a 2019-es érettségi szezon? Hány százaléktól van meg a kettes és az ötös? Milyen tételek lesznek emelt szinten, és milyen atlaszt használhatnak a vizsgázók történelemből? Ebben a cikkben összegyűjtöttünk mindent, amit eddig tudunk a 2019-es érettségiről.

Mindkét feladat témája lehet lírai alkotás, szépprózai mű vagy műrészlet, drámarészlet. Az Oktatási Hivatal arra is felhívja a figyelmet, hogy a művek származhatnak bármely korszakból, stíluskorszakból, szerzőtől, tematikai és műfaji kötöttség nélkül. Ez azt jelenti, hogy nem feltétlenül olyan szerzőtől kaptok szövegeket, akikről az órán tanultatok. A műrészletek esetében sem elvárás a teljes mű ismerete.

Milyen segédeszközöket használhattok az írásbeli vizsgán?

Az írásbelin csak helyesírási szótár használható, amit az iskola biztosít az érettségizők számára, vagyis nem kell saját szótárról gondoskodnotok. Ha hamarabb végeztek egy-egy feladattal, akkor érdemes kihasználnotok a fennmaradó időt, és kikeresnetek a szótárból azokat a kifejezéseket, amelyeknek a helyesírásában nem vagytok biztosak, ugyanis ha sok a hiba, akár 8 pontot is veszíthettek.

Bővebb infót az Oktatási Hivatal oldalán találtok.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2019-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.