Bár több egyetem is hirdeti, könnyen lehet, mégsem lesz a felvételi kínálatukban az andragógiát váltó közösségszervezés - derül ki az Oktatási Hivatal megkeresésünkre adott válaszából.
A kormány 2015-ben számos szak megszüntetéséről, átalakításáról, illetve átnevezéséről határozott. A hirtelen változtatások ellen a felsőoktatás szereplői határozottan tiltakoztak, egyes szakok, mint a társadalomtudomány vagy a nemzetközi tanulmányok esetében tüntetések is voltak. Mindezek eredményeként a legtöbb módosítást és szaktörlést 2017-re tolta el a kormányzat. Akkor döntöttek a nagyon népszerű andragógia alapszak kivezetéséről is, mely helyett a némileg más felépítésű közösségszervezés szak elindítását ígérték.
Az alapszak olyannyira népszerű volt, hogy évről évre több mint ezren adták be jelentkezésüket, ezzel sorozatosan dobogós volt a legnépszerűbb bölcsészképzések között. 2017-ben már csak mesterképzésen jelölhető meg az andragógia, hogy az alapképzést épp befejező hallgatóknak legyen lehetősége folytatni a tanulmányaikat.
2015 nyarán az ígéreteket annyira komolyan lehetett venni, hogy az egyetemek már jó előre elkezdték hirdetni felületeiken, hogy 2017-től a közösségszervezés alapszakot keressék a jelentkezők. Így tett például az ELTE és a PTE is. Azonban a közösségszervezés esetében olyannyira módosult a tantárgyi struktúra, hogy új szakindítási eljárást kellett indítani, melyet kissé megcsúszva adtak be az intézmények.
A Magyar Akkreditációs Bizottság december 9-én bírálta el a szakindítási kérelmeket. Támogatták a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, az Eszterházy Károly Egyetem, a Kodolányi János Főiskola és a Nyíregyházi Egyetem kérelmét. Nem támogatták az újonan alakult Pallasz Athéné Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Zsigmond Király Egyetem szakindítását.
Az Oktatási Hivatalnak küldött megkeresésünkre válaszul jelezték, hogy a MAB októberi ülését követően elfogadott szakokat nincs lehetőségük megjeleníteni a decemberi tájékoztatóban. Az ELTE két kara adott be jelentkezést, csak az egyiket fogadta el a bizottság. A szakot a honlapján hirdető PTE - ha adott is be kérelmet - nem bírálták el. Megkeresésünkre az egyetem jelezte, hogy terveik szerint januárban felkerül a képzésük a tájékoztatóba, valamint a közösségszervezést el tudják indítani a korábbi Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központjának ELTE-be történő integrációja alapján a szombathelyi képzési helyszínén is.
A felvételi tájékoztatót általában január 31-én szokták frissíteni azokkal a szakokkal, melyeket még engedélyezett a MAB és az Oktatási Hivatal is. Ugyan a MAB zöld utat adott a kérelmek egy részének, azonban az Oktatási Hivatalnál közel sem biztos, hogy január végéig lezárulhat az engedélyeztetés. Az OH az Eduline-nak küldött válaszában nem is tett felelőtlen ígértetet erre vonatkozóan. Könnyen lehet, hogy kimarad a közösségszervezés a tájékoztatóból, hiába várhatták sokan a szak indítását.
Az új felsőoktatási stratégiában elkaszált kulturális antropológia, andragógia, osztott agrármérnöki és környezetgazdálkodási agrármérnöki szakokon diplomázott több parlamenti képviselő. Múlt héten hozták nyilvánosságra azoknak az egyetemi, főiskolai képzéseknek a listáját, amelyek a 2016/2017-es tanévben már nem indulnak. Köztük van az osztott agrármérnöki képzés, mely ezentúl osztatlan formában lesz elérhető - ilyen képzésen szerezte diplomáját Debrecenben B.