Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Akik jobban szeretnek magukban tanulni, azok az albértlettel jobban járhatnak, már ha megengedhetik maguknak. Amennyiben koliba jelentkeznél, lélekben készülj fel, hogy tíz négyzetméteres szoba jut három emberre, és hogy a fölöttetek lakó dupstepet hallgat egész este. Ne csüggedjetek, vannak nagyon jó oldalai is!
Az egyetemek és főiskolák megkezdték a kollégiumi férőhelyeik megpályáztatását a frissen felvett gólyák körében. A szerencsésebb helyzetben lévő egyetemeken, mint az ELTE, a Debreceni Egyetem vagy a Szegedi Tudományegyetem, minden ötödik felvett hallgató szerencsésen találhat kollégiumi férőhelyet. Csak azért mondjuk, hogy ez jó arány, mert máshol legfeljebb a felvett hallgatók tizede jut az olcsó férőhelyhez.
Az adott egyetem vagy főiskola elektronikus rendszerén (Neptun/ETR) keresztül jelentkezhettek, a határidő jellemzően augusztus első vagy második hete. A kollégiumi helyet mindig egy vagy két félévre kapjátok meg. Az elbírálásnál figyelembe veszik a szociális helyzeteteket, az intézmény és a lakóhelyetek közötti távolságot, a felvételi, később pedig a tanulmányi eredményt, de számít a szakmai, közéleti tevékenység is. A legtöbb kollégiumba csak a nappali tagozatos hallgatók pályázhatnak.
A kollégium férőhelyek számát a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája is felmérte, a komoly elmaradások miatt új javaslatcsomagot dolgoznak ki, aminek végrehajtását a kormánytól várják, hiszen a lakhatási költségek jelentik a legnagyobb terhet a tanulni vágyó fiatalok számára, ezen kívánnak mérsékelni. Azonban egyes egyetemek hallgatói kivételezett helyzetben lehetnek már most is, az NKE lassan 1500 új kollégiumi férőhelynél jár - ebben igen sok szerepet játszik, hogy lényegében a kormány "kedvenc" egyeteméről van szó.
Kiemelt figyelmet fordítana a kollégiumok helyzetének rendezésére a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája. Eddig két felmérést végeztek annak érdekében, hogy átfogó képet kapjanak a kollégiumok helyzetéről és egy újabbat indítanak azért, hogy többlépcsős javaslatcsomag adjon érdemi választ a jelenlegi helyzetre - nyilatkozta Gulyás Tibor, a hallgatói szervezet elnöke vasárnap, a HÖOK hétvégi, debreceni közgyűlése után az MTI-nek.
Ha már költségek: Mint korábban beszámoltunk róla, komolyan növekedtek az albérletárak, így sokak számára kulcskérdés, hogy kollégiumi férőhelyhez jussanak. A kollégiumi helyek átlagos díja érdemben nem változik sehol, így akár már havi 10 ezer forint körül is megúszhatjátok. Igaz, az önköltséges hallgatóknak a legtöbb egyetemen többet kell fizetniük. Az összeget mindig a hónap elején kell utalni: ezt a Neptunon, ETR-n keresztül, gyűjtőszámláról könnyen megoldhatjátok. Ahol az épület megengedi, egyágyas szobákat is kivehettek, ezek jellemzően 10-15 ezer forinttal drágábbak.
A kollégiumi élet szépsége, hogy jellemzően egyszerű a közlekedés az egyetemre, sokszor van saját könyvtára vagy tanulószobája, így félre lehet vonulni a többiektől. Nem véletlenül emeltük ki, ugyanis egy kollégiumban nagy mértékben szükséged lesz a toleranciádra és le kell mondanod a privát teredről is az olcsóbb ár érdekében. Bár remek lehetőség arra, hogy egy új közegben szerezz barátokat - akik jegyzetekkel is segíthetnek -, ám nagyon nehéz a tanulásra koncentrálni, ha lényegében minden nap szervez valaki egy kisebb bulit.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!