A középszintű szóbeli vizsgákkal folytatódik a 2013-as érettségi szezon – több mint százezren szóbeliznek június 17. és 28. között. Hogyan kezdjetek neki az ismétlésnek? Tanulásmódszertannal foglalkozó szakértőktől kértünk tanácsot.
1. lépés: készítsetek tanulási tervet
Mindegy, hogy több napotok vagy csak néhány órátok van a tananyag átismétlésére, készítsetek tanulási tervet, és azt tartsátok is be. Időnként tartsatok szünetet – kávé, koffeintabletta és energiaital helyett próbálkozzatok a lassú, hasi légzéssel, ezzel tényleg felfrissíthetitek magatokat.
Ha nehezen megy a tanulás, akár szemléltető rajzokat is készíthettek a szöveghez, és persze a színes szövegkiemelők is jól jöhetnek. Jelöljétek meg a konkrét adatokat – ezeket érdemes kártyákra kiírni, és reggelizés, buszozás közben ismételni. Kidolgozott érettségit tételeket itt találtok: irodalom és történelem.
2. lépés: felelés
Az Oroszlány Péter Tanulásmódszertani Műhely munkatársai szerint érdemes saját magatokat feleltetni, sőt akár egy diktafonra is felvehetitek a feleletet, majd visszahallgathatjátok – gyorsan kiderül majd, hol bizonytalanodtatok el. A műhely szakértői szerint fontos, hogy az osztálytársaitokkal beszéljétek át az anyagot, de az is jó megoldás, ha a családtagjaitoknak „mondjátok fel” az anyagot.
Minden tételnél tegyetek fel kérdéseket magatoknak – próbáljatok arra gondolni, mit kérdezett/kérdezne a saját tanárotok. Ezzel átismételhetitek a téma legfontosabb részeit. Mivel a szóbelin tételenként majdnem negyedórán keresztül kell majd beszélnetek, gyakoroljatok otthon is: adjatok magatoknak 15 percet a kidolgozásra, majd hangosan mondjátok el a tételt.
3. lépés: sok gyümölcs és szénhidrát
„Ebben az időszakban különösen fontos figyelmet fordítani arra, hogy mit eszünk és iszunk” – hangsúlyozzák a tanulásmódszertannal foglalkozó szakértők. Magolás közben nem érdemes enni, mert így megosztjátok a figyelmeteket, inkább a szünetekre időzítsétek az étkezéseket – akár egy-egy anyagrész átismétlésének „jutalmaként”.
Igyatok sok vizet, egyetek minél több gyümölcsöt, a cukor- és vitamintartalom miatt ugyanis növelheti a teljesítményt, és érdemes elővenni a multivitaminos pezsgőtablettát is. Fontos: a kávé és a fekete tea átmenetileg felfrissít, de egyiket sem szabad túlzásba vinni.
4. lépés: az utolsó pillanatban is ismételjetek
A szakértők szerint még az utolsó pillanatban is érdemes ismételni, elővenni a korábban elkészített vázlatokat. „Érdemes úgy beosztani az időt, hogy a nap végén minden tételhez, témakörhöz legalább 20-30 lényegi mondatot el tudjatok mondani” – mondta Sisáné Murai Judit, az Oroszlány Péter Tanulásmódszertani Műhely munkatársa, hozzátéve: fontos a napi nyolc óra alvás és a testmozgás.
5. lépés: pókerarc
„Akármilyen nehéz, pókerarcot kell vágni – akkor is, ha olyan tételt húztatok ki, amelyet nem néztetek át, és akkor is, ha a kedvenc témakörötöket. Ne lássa a bizottság, hogy örültök/nem örültök a tételnek” – tanácsolják a szakértők.