Több mint 14 ezren érettségiznek ma biológiából - az eduline-on minden fontos infót megtaláltok, beszámolunk a feladatokról, délben pedig jövünk a nem hivatalos, szaktanárok által kidolgozott megoldásokkal. A biológia érettségi nap támogatását köszönjük a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának.
A középszintű feladatsor hivatalos javítókulcsát innen tölthetitek le
Az emelt szintű feladatsor hivatalos javítókulcsát pedig itt találjátok
13:40
Az előző évek feladatsoraihoz hasonló nehézségű, gyakorlatorientált tesztet kaptak a középszinten érettségizők biológiából, a kérdések egy részének megválaszolásához azonban egészségügyi háttértudásra volt szükség – mondta az eduline-nak nyilatkozó egyetemi oktató. A teljes cikket itt olvashatjátok el.
12:40
Milyen volt az emelt szintű érettségi?
"A tavalyinál nehezebb volt a feladatsor, szerteágazó tudásra volt szükség” – mondta Dancs Luca, a monori József Attila Gimnázium és Szakközépiskola diákja az emelt szintű bioszérettségiről.
Az írásbeli témái között volt embertan, etológia, növénytan és genetika is. Lucának ez utóbbi okozott gondot, úgy érzi, itt adta a legtöbb kétesélyes választ. „A DNS megkettőződéséről szólt az egyik feladat. Akikkel beszéltem, azoknak az volt a véleményük, hogy nehéz volt a feladatsor, persze érdeklődéstől függően mindenkinek más volt problémás. A négy óra viszont bőségesen elég volt, a nagy többség már jóval előbb beadta a feladatlapot” – mondta a diák, aki 60-70 százalékos eredményre számít, de nem biztos benne, hogy el fogja érni. A Semmelweis Egyetem gyógytornász szakára jelentkezett első helyen.
12:20
A középszintű bioszérettségi nem hivatalos megoldása
11:29
"Voltak becsapós kérdések"
A diákok szerint átlagos feladatsort kaptak, néhány feladat azonban becsapós volt. Cikkünket itt olvashatjátok el.
11:05
A ma délutáni program
Délután kettőkor a társadalomismeret kerül sorra: emelt szinten 22 helyszínen 222 vizsgázó tesz írásbelit, amely 240 perces. A vizsga feladatai 75 százalékban a társadalomismeret és jelenismeret, és 25 százalékban a gazdasági ismeretek vagy pszichológia témákból kerülnek ki.
10:00
Véget ért a középszintű bioszérettségi
12-kor nemcsak a nem hivatalos megoldásokat találjátok meg nálunk, hanem diákokat és tanárokat is kérdezünk a feladatokról.
9:45
Az emelt szintű informatikaérettségi hivatalos megoldása
9:00
HVG-cikk a bioszérettségin
A csípőízületről, Pasteur megfigyeléseiről, az adrenalinról és az inzulinról, a vesekövekről és a biomasszáról is kaptak kérdéseket a diákok a középszintű bioszérettségin. A feladatsorban meglepő feladatok is vannak: a vizsgázóknak például a babgulyás receptje alapján kell - biológiai szempontból - elemezniük a hozzávalókat, míg a farkasok viselkedését Arany János Toldijának egy részlete alapján kell leírniuk. A középszinten érettségizőknek egy HVG-cikk részletét is el kell olvasniuk, a szöveg alapján kell válaszolniuk a genetikáról szóló kérdésekre.
8:40
Milyen az emelt szintű bioszérettségi?
Az emelt szintű írásbeli 240 perces, a vizsgázóknak egy 8-10 feladatot tartalmazó feladatsort, valamint egy választható esszé- vagy problémafeladatot kell megoldaniuk. Az esszé, illetve problémafeladatok az alábbi témakörből kerülnek ki: az ember élettana és szervezettana, egészséges életmód és ökológia, környezet- és természetvédelem, növényélettan. Az írásbeli vizsgán szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép használható. Milyenek voltak az emelt szintű feladatsorok az elmúlt két évben? Itt találjátok a 2011-es és 2012-es teszteket és a megoldásokat.
8:00
Megkezdődött a vizsga
Délben jövünk a középszintű feladatsorral és a nem hivatalos megoldásokkal.
7:30
Milyen feladatokat kaptak a diákok 2012-ben és 2011-ben?
A vér összetevői, a szitakötők, a malária, az emberi légzés és az Rh-vércsoport is témakör volt a 2012-es tavaszi érettségin - a feladatsort és a megoldókulcsot itt nézhetitek meg. A 2011-es tavaszi vizsgaidőszakban az enzimek, a gerincoszlopról, az emberi szem működéséről és az RH-vércsoport öröklődéséről kaptak kérdéseket a középszinten vizsgázók (a 2011-es feladatokat és a javítókulcsot itt találjátok).
7:00
Milyen a középszintű érettségi bioszból?
A középszintű írásbeli 120 perces, 8-10 feladatból áll: biológiai tényeket és elveket kell felidézni, felismerni a jelenségek közötti kapcsolatokat, szövegeket és ábrákat kell értelmezni. Egy feladaton belül szerepelhetnek egyszerű (ismeretet felidéző) és értékelő (problémára irányuló) részfeladatok is.
6:30
A mai program
Kedden két tantárgyból tartanak írásbeli vizsgákat: reggel nyolctól több mint 14 ezren érettségiznek biológiából. Középszinten 9386-an, emelt szinten 5142-en írásbeliznek: a középszintet választók közül huszonnyolcan, az emelt szinten vizsgázók közül huszan angol, horvát, német, szerb vagy szlovák tesztlapot töltenek ki.
Délután a társadalomismeret kerül sorra: emelt szinten 22 helyszínen 222 vizsgázó tesz írásbelit, amely 240 perces. A vizsga feladatai 75 százalékban a társadalomismeret és jelenismeret, és 25 százalékban a gazdasági ismeretek vagy pszichológia témákból kerülnek ki.