Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már csak pár óra, és kiderül, a 141 ezer jelentkező közül ki hol kezdheti meg felsőfokú tanulmányait szeptemberben. Összegyűjtöttük, 2010-ben hány pont kellett a legnépszerűbb szakokhoz, és milyen ponthatárokra számíthatsz idén.
Mi is ott leszünk a Pont Ott Partin (amelynek a teljes programját itt találod), a legfrissebb információkat és a ponthatárokat keresd az eduline-on!
Február 15-ig több mint 13 ezer diák jelentkezett a 2011-es felvételi legnépszerűbb szakjára, a gazdálkodási és menedzsment szakra – nekik tavaly még a költségtérítéses képzéshez is legalább 406 pontot kellett volna összegyűjteniük. Az államilag finanszírozott helyhez a Budapesti Corvinus Egyetemen kellett a legtöbb pont: az angol nyelvű képzéshez 445, a magyar nyelvűhöz 453. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 437, a Szegedi Tudományegyetem pedig 412 pont alatt nem vett fel hallgatókat. Felvételi pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatod ki.
A turizmus és vendéglátást választó diákok is a Corvinus képzésére juthattak be a legnehezebben: 2010-ben 446 volt a ponthatár. A Budapesti Gazdasági Főiskola Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Karán 418 pontra (angol nyelvű képzés: 396), a Heller Farkas Gazdasági és Turisztikai Szolgáltatások Főiskoláján (amely idén már a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola része) pedig 409 pontra volt szükségük a jelentkezőknek.
Orvosi és egészségtudományi szakok: legalább 400 pont kell
Borsos, 800-900 ezer forintot is meghaladó tandíjat kell fizetniük azoknak a hallgatóknak, akik csak költségtérítéses általános orvosi képzésre kerülnek be - nem meglepő tehát, hogy az államilag finanszírozott helyekért minden évben komoly harc folyik. 2010-ben a legjobb tanulmányi és érettségi eredményre azoknak volt szükségük, akik a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karára felvételiztek, nekik legalább 434 pontot kellett összegyűjteniük. A debreceni és a szegedi egyetem általános orvosi szakához ugyanannyi, 419 pont kellett, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara egy ponttal maradt le a két intézménytől, ott 418-nál húzták meg a ponthatárt.
Tavaly a gyógyszerész és fogorvos szakra is négyszáz feletti ponthatár kellett: aki a debreceni, a szegedi vagy a pécsi egyetem ötéves, osztatlan fogorvosképzésén szeretett volna tanulni, annak legalább 434 pontot kellett szereznie, a Semmelweis Egyetemen még több, 430 pont kellett a sikeres felvételihez. Gyógyszerész szakon 407 és 404 között húzták meg a ponthatárt: a debreceni egyetemen 410, a pécsin 407, a szegedin 408, a Semmelweis Egyetemen 414 pont alatt senkit nem vettek fel. A legjobb orvosi és egészségtudományi képzéseket indító egyetemek, főiskolák rangsorát itt nézheted meg.
Több ezren jelentkeztek műszaki szakokra
A gépészmérnök alapszakra jelentkezőknek 2010-ben legalább 251 pontot kellett összegyűjteniük, ennyivel lehetett bekerülni a Dunaújvárosi Főiskolára. A legmagasabb ponthatárokat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, valamint az Óbudai Egyetem Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Karán (a korábbi Budapesti Műszaki Főiskolán) húzták meg: a BME-n 372, az Óbudai Egyetemen 299 pont alatt senkit nem vettek fel. Ennél jóval kevesebb ponttal is be lehetett kerülni a vidéki egyetemek és főiskolák gépészmérnöki képzésére: a debreceni, a gödöllői és a miskolci egyetemet, valamint a Nyíregyházi Főiskolát és a veszprémi Pannon Egyetemet választó felvételizőknek 252 pontot kellett szerezniük.
Műszaki menedzser szakon sem voltak alacsonyabbak a ponthatárok. A BME kivételével – ahol 369 volt a ponthatár – az összes egyetemre és főiskolára be lehetett kerülni 291 és 295 közötti összpontszámmal. Az építőmérnök képzést választó diákoknak is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kellett a legtöbb, 345 pont, a Debreceni Egyetemen és a Széchenyi István Egyetemen 294, a Pécsi Tudományegyetemen és a Szent István Egyetemen pedig 295 pontot kellett összegyűjteni.
A bölcsészszakok közül az abszolút kedvenc – több mint 5400 jelentkezővel – idén az andragógia, amely már többször bejutott a húsz legkedveltebb alapszak közé, 2009-ben és 2010-ben is több ezren jelölték meg felvételi lapjukon. Nem meglepő, hogy évről évre magasak a ponthatárok: tavaly az Eötvös Loránd Tudományegyetemen 419, a Debreceni Egyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen pedig 373 pont kellett a bejutáshoz.
Pszichológia szakra sem lesz könnyű bekerülni, valószínűleg megint jóval négyszáz fölött húzzák majd meg a ponthatárt: több mint 3400-an jelentkeztek, vagyis nagy lesz a verseny az államilag finanszírozott helyekért. 2010-ben az ELTE-n és a Károli Gáspár Református Egyetemen 449, a Debreceni Egyetemen, a Pécsi Tudományegyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen 444, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen pedig 446 pont alatt senkit nem vettek fel.
Az anglisztikát 2645-en jelölték meg jelentkezési lapjukon: a hallgatóknak legalább 354 pontot kellett összegyűjteniük, ennyi volt ugyanis a ponthatár a Nyíregyházi Főiskolán és a Szegedi Tudományegyetemen. A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen 355 pontot, a Károli Gáspár Református Egyetemen, a miskolci és a debreceni egyetemen, az Eszterházy Károly Főiskolán és a Nyugat-magyarországi Egyetemen pedig 356 pontot kellett elérniük a leendő hallgatóknak. Az anglisztika szakhoz az Eötvös Loránd Tudományegyetemen kellett a legjobb érettségi eredmény, ott 399 volt a ponthatár.
Jogi szakok: 400 pont alatt nincs felvételi
A nappali tagozatos jogászképzésen 2009-ben és 2010-ben is 426 volt a legmagasabb ponthatár, ennyit kellett összegyűjteniük azoknak, akik az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára felvételiztek. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem jogtudományi karán 417 pontra volt szükség, a harmadik legmagasabb ponthatárt (416) pedig a Pécsi Tudományegyetemen és a Miskolci Egyetemen húzták meg 2010-ben.
A képzési terület második legnépszerűbb szakja idén is az igazgatásszervező BA-képzés: a legtöbb pontot - 399-et - a Budapesti Corvinus Egyetem Közigazgatás-tudományi Karára jelentkezőknek kellett összegyűjteniük, a Debreceni Egyetemen 394, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán pedig 392 volt a ponthatár. A nemzetközi igazgatási BA-képzéshez legalább 423 pontot kellett szerezni, ennyivel lehetett bekerülni a Pázmány Péter Katolikus Egyetemre és a Széchenyi István Egyetemre, a Corvinuson 425-nél húzták meg a ponthatárt.