Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ezerrel több hallgatót vehetnek fel orvosi és egészségtudományi szakokra az egyetemek és főiskolák idén, mint 2010-ben. Valószínűleg még így is magasak lesznek a ponthatárok, az általános orvosi képzésre ugyanis több mint 2800-an jelentkeztek.
Borsos, 800-900 ezer forintot is meghaladó tandíjat kell fizetniük azoknak a hallgatóknak, akik csak költségtérítéses általános orvosi képzésre kerülnek be - nem meglepő tehát, hogy az államilag finanszírozott helyekért minden évben komoly harc folyik. 2010-ben a legjobb tanulmányi és érettségi eredményre azoknak volt szükségük, akik a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karára felvételiztek, nekik legalább 434 pontot kellett összegyűjteniük. A debreceni és a szegedi egyetem általános orvosi szakához ugyanannyi, 419 pont kellett, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara egy ponttal maradt le a két intézménytől, ott 418-nál húzták meg a ponthatárt.
Tavaly a gyógyszerész és fogorvos szakra is négyszáz feletti ponthatár kellett: aki a debreceni, a szegedi vagy a pécsi egyetem ötéves, osztatlan fogorvosképzésén szeretett volna tanulni, annak legalább 434 pontot kellett szereznie, a Semmelweis Egyetemen még több, 430 pont kellett a sikeres felvételihez. Gyógyszerész szakon 407 és 404 között húzták meg a ponthatárt: a debreceni egyetemen 410, a pécsin 407, a szegedin 408, a Semmelweis Egyetemen 414 pont alatt senkit nem vettek fel. Felvételi pontszámító kalkulátorunkat itt próbálhatod ki.
Képzés neve
Legalacsonyabb ponthatár 2010-ben (államilag támogatott, nappali tagozat)
Legmagasabb ponthatár 2010-ben (államilag támogatott, nappali tagozat)
általános orvos (osztatlan MSc)
418 (PTE-ÁOK)
434 (SE-ÁOK)
ápolás és betegellátás (ápoló szakirány)
290 (SZE-ESZI, SZE-EKI)
327 (SE-ETK)
ápolás és betegellátás (dietetikus szakirány)
326 (PTE-ETK)
381 (SE-ETK)
ápolás és betegellátás (gyógytornász szakirány)
374 (ME-EK)
393 (SE-ETK)
ápolás és betegellátás (mentőtiszt szakirány)
298 (DE-EK)
362 (SE-ETK)
ápolás és betegellátás (szülésznő szakirány)
290 (SZE-ESZI, PTE-ETK - Szombathely)
354 (SE-ETK)
egészségügyi gondozás és prevenció (népegészségügyi ellenőr szakirány)
291 (PTE-ETK, Kaposvár)
324 (SE-ETK)
egészségügyi gondozás és prevenció (védőnő szakirány)
290 (PTE-ETK, Kaposvár)
327 (SE-ETK)
egészségügyi szervező
290 (SZIE-EKI, PTE-ETK - Zalaegerszeg)
369 (SE-ÁOK)
fogorvos (psztatlan MSc)
424 (DE-FOK, PTE-ÁOK, SZTE-FOK)
430 (SE-FOK)
gyógyszerész (osztatlan MSc)
408 (SZTE-GYTK)
414 (SE-GYTK)
orvosi laboratóriumi és képalkotó diagnosztikai analitikus
A Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Debreceni Egyetem általános orvostudományi kara – a hallgatói és az oktatói kiválóság alapján ezek az ország legjobb orvosi és egészségtudományi képzéseit indító felsőoktatási intézmények. A Semmelweis Egyetem eredménye nem meglepő, évek óta a képzési terület rangsorának élén áll, 2010 nagy nyertese azonban a szegedi és a pécsi egyetem orvosi kara: mindkettőnek sikerült egy-egy hellyel feljebb lépni a listán.
A Semmelweis magas felvételi keretszáma ellenére a bejutási arány mégsem itt, hanem a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karán volt a legalacsonyabb 2010-ben, itt csak minden ötödik felvételiző kezdhette meg tanulmányait. Milyen elhelyezkedési esélyei vannak a frissen végzett orvosoknak és egészségügyi szakembereknek? Összefoglalónkat itt olvashatod el.