Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Eleinte ártatlan posztnak tűntek azok a matematikával és angollal kapcsolatos kérdések, amelyeket egy népszerű japán honlapra tettek fel múlt héten. Később viszont kiderült, hogy az egyetemi felvételik feladatait hozta nyilvánosságra valaki – még a vizsgák vége előtt.
A rendőrség nyomozást indított, hogy megtalálják azokat a diákokat, akik közzétették a kiotói és három másik rangos japán egyetem felvételi tesztjeinek feladatait egy internetes portálon. A kérdések és a perceken belül beérkező válaszok a vizsga alatt jelentek meg a japán Yahoo tulajdonában lévő Chiebukuro, azaz a Bölcsesség Gyöngyszemei című honlapon – írja a New York Times.
Az eset hatalmas por kavart az országban, ahol csak a szigorú felvételiken jól teljesítő diákok kerülhetnek be a jobb egyetemekre – és onnan az üzleti vagy az állami szféra felső köreibe. Sokan aggodalmuknak adtak hangot, hogy az okostelefonok korában nem csak az arra érdemes tanulók kerülhetnek be a felsőoktatásba. „Ez a szörnyű viselkedés aláássa az egyetemi felvételi rendszer tisztaságát” – írta hétfőn a Yomiuri Shimbum, a legnagyobb japán napilap.
Az oktatási miniszter kilátásba helyezte a telefonok és más kommunikációs eszközök kitiltását a vizsgákról. Dél-Koreában, ahol szintén nagyon szigorúak a felvételik, 2004-ben hasonló botrány robbant ki egy mobiltelefonos csalás miatt, azóta detektorral ellenőrzik a diákokat, hogy ne vihessenek be magukkal telefont a terembe. A Central University of Florida még ennél is jobban ellenőrzi hallgatóit: a rágózást és az evést például azért tiltották be, hogy a szájmozgásból ki lehessen szűrni, ha valaki egy telefonba vagy mikrofonba mondja a kérdéseket. Az egyetem rendhagyó vizsgaszabályairól itt olvashatsz bővebben.
Bár a vizsgacsalás nem minősül bűncselekménynek, az elkövetőket mégis felelősségre vonhatják az intézmény működésének akadályoztatásáért. Az esetet nemcsak a rendőrség vizsgálja, hanem maguk az iskolák is igyekeznek kézre keríteni a trükkös felvételizőket. A Waseda Egyetemen mind a 9935 leadott tesztet összevetik majd a honlapon megjelent válaszokkal. Toshiyuki Awayi, a Kiotói Egyetem igazgatóhelyettesének közleménye szerint az intézmény megtagadja a felvételt attól a tanulótól, akiről kiderül, hogy csalt a vizsgán.
Tőlük a pénteki matematikateszt hat feladata és a szombati angolvizsga két kérdése került fel a honlapra. Az egyetem munkatársai biztosak benne, hogy csak olyan személy hozhatta őket nyilvánosságra, aki jelen volt a felvételin.
Nálunk is egyre többször fordulnak elő mobiltelefonos vizsgacsalások, de leckekönyvvel vagy személyi igazolvánnyal visszaélő álvizsgázókra is bőven van példa. Módszereikről és a lebukás következményeiről itt olvashatsz bővebben.