Teljesen ellehetetlenítheti idén télen a nyelvvizsgáztatást az iskolák és egyetemek rezsispórolása
A nyelvvizsgaközpontok is megérzik az elszabadult energiaárakat. Ha nem találnak megoldást, télre be is zárhatnak.
A nyelvvizsgaközpontok is megérzik az elszabadult energiaárakat. Ha nem találnak megoldást, télre be is zárhatnak.
Enyhítené a felsőoktatás nyelvvizsga-követelményeit a kormány.
Jól járnak azok az egyetemisták és főiskolások, akik idén államvizsgáztak, de a diplomájukat a nyelvvizsga hiánya miatt nem vehették át. Ha a Parlament megszavazza azt a kormányzati javaslatot, amely törölné a felsőoktatási törvényből a nyelvvizsga-kötelezettséget, az összes végzett hallgató megkapja a diplomáját. Nyelvvizsga nélkül is.
A doktori képzések felvételi szabályain is lazítana a kormány.
Nem várható, hogy sorra törölik majd el az egyetemek a diploma kiadásának nyelvvizsga-kötelezettségét – véli az Eduline által megkérdezett szakember.
Több népszerű nyelvvizsgaközpont is emelt az árakon az elmúlt hónapokban, jellemzően 5-7 ezer forinttal kell többet fizetni a komplex vizsgákért, mint korábban. Az ok a kata szabályainak átírás, amely a nyelvoktatási piacon dolgozó tanárokat és vizsgáztatókat is érzékenyen érintette. A drágulásnak ráadásul még nincs vége, az Eduline-nak nyilatkozó szakember azzal számol, hogy a rezsiköltségek megugrása miatt az év végén újabb 15 százalékkal kell majd emelni a vizsgadíjakat.
Több népszerű nyelvvizsgaközpont is kénytelen volt néhány ezer forinttal emelni a vizsgadíjakat.
Újabb nyelvvizsgaközpontban változtak a szabályok, Euroexam-vizsgák után az Origó nyelvvizsgái is átalakulnak.
Az Euroexam-vizsgákon több idő lesz az olvasott szöveg értését és az íráskészséget tesztelő feladatok megoldására, a vizsgán a korábbinál kevesebb műfaj kerülhet elő, és bevezetik a „checklist-alapú” értékelést.
Az elmúlt években húsz-harminc százalékos volt a piaci visszaesés a felnőttek nyelvoktatási szektorában, ráadásul a katatörvény és a felsőoktatási nyelvvizsgakövetelmények átírása, a rezsicsökkentés szigorítása még nehezebb helyzetbe hozhatja a nyelviskolákat, nyelvvizsgaközpontokat.
Huszonkét év után megszűnik a Corvinus Nyelvvizsgaközpont, amely több nyelvből szervezett szaknyelvi és általános nyelvvizsgákat. A központ nyelvtanárai továbbra is a Budapesti Corvinus Egyetemen tanítanak majd.
Huszonkét év után megszűnik a Budapesti Corvinus Egyetemhez tartozó nyelvvizsgaközpont, az októberi vizsgákat már nem tartják meg.
Augusztus első hete sem volt eseménytelen: véget ért a pótfelvételi jelentkezési határideje, a kormány szerint a nyugdíjkorlát feloldása a megoldás a tanárhiányra, és folytatódik a felmérés az iskolákban a fafűtéses átállás miatt. Összeszedtük az elmúlt hét legfontosabb híreit.
Bár sem a felvételinél, sem a diplomaszerzésnél nincs központi nyelvvizsga-követelmény, sokan a nyugodtabb nyári időszakot használják ki a nyelvvizsga-felkészülésre. Hoztunk pár hivatalos mintafeladatsort, amikkel gyakorolhattok.
Még nehezebb helyzetbe kerülhet a nyelvoktatási piac az egyetemi-főiskolai nyelvvizsgaszabályok felpuhítása miatt, pedig a járvány, a 2020-as és 2021-es nyelvvizsga-amnesztia és a katatörvény miatt eddig sem volt könnyű dolguk a vizsgaközpontoknak és a nyelviskoláknak. A döntés ráadásul rossz hatással lesz a társadalomra, az ország gazdaságára és a munkaerőpiacra is.
„Régóta feszítő problémát kezel a kormány a kötelező nyelvvizsgarendszer kivezetésével” – írta csütörtök este Facebook-oldalán Csák János kulturális és innovációs miniszter. De vajon tényleg nem kell majd nyelvvizsga a diplomaszerzéshez, és milyen egyetemeken van reális esély arra, hogy puhítanak a nyelvvizsgaszabályokon?
A fő motiváció a pénzkeresés, a munkahely kiválasztásakor ugyanakkor már más legfontosabb szempont. Mire tippeltek?
Gazdasági, műszaki, orvosi, sőt katonai és egyházi szaknyelvi vizsgát is tehetnek azok, akiknek erre a diplomaszerzés vagy a munkájuk miatt szükségük van. Szakemberek azt mondják, nem csak a papír miatt érdemes szaknyelvet tanulni egyetemistaként – jól fog jönni az első (és a sokadik) munkahelyen is. A HVG Nyelvtanulás 2022 cikke.
Van, ahol az angol vagy a német, máshol az olasz, a francia vagy a spanyol az oktatás nyelve, de olyan középiskola is működik az országban, ahol a diákok oroszul vagy kínaiul tanulnak különböző tárgyakat. Több tucat két tannyelvű gimnázium és technikum közül választhatnak a nyolcadikosok, ha az érettségi évére szeretnének a felsőfokú nyelvvizsga közelébe jutni. A HVG Nyelvtanulás 2022 cikke.
Lassan két éve, hogy nemcsak hagyományos és számítógépes, hanem online nyelvvizsgára is lehet jelentkezni itthon. Az online megoldást persze a kényszer (pontosabban a járvány) szülte, de szakemberek szerint ez a jövő. Egyikük úgy fogalmazott: online testing will become „the norm”. A HVG Nyelvtanulás 2022 cikke.