CEU-ügy újabb fejezete: az Alkotmánybíróság nem foglalkozik az egyetemmel
Alkotmánybíróság levette a CEU ügyét a napirendről, nem foglalkoznak vele. Szerintük a panaszosok az időközben elfogadott új törvényre nem terjesztették ki a beadványukat.
Alkotmánybíróság levette a CEU ügyét a napirendről, nem foglalkoznak vele. Szerintük a panaszosok az időközben elfogadott új törvényre nem terjesztették ki a beadványukat.
Hétvégén nyújtotta be a parlamentnek a törvényjavaslatot a kormány.
Október első oktatási hete sem telt unalmasan. Kiderült, hogy sérti az uniós jogokat a Lex-CEU, tovább folytatódtak a történések a Színművészetin, csökkent a koronavírusos esetek száma az iskolában, nyilvánosságra hozták az idei őszi érettségire javasolt biztonsági óvintézkedéseket, és csökkent a nyelvvizsgázók száma. Összegyűjtöttük, mi történt a héten.
"Elfogadhatatlannak tartjuk a kettős mércét, a jogszabályokat minden egyetemnek egyformán be kell tartania Magyarországon. Nem lehet olyan törvényt alkotni, amely a Soros-egyetemet előnyösebb helyzetbe hozza a magyar egyetemeknél" - mondta el az MTI-nek Varga Judit igazságügyi miniszter az Európai Unió Bíróságának a magyar felsőoktatási törvénnyel kapcsolatos, kedden nyilvánosságra hozott ítélete után.
35 ezer könyvet és a könyvtári személyzet több tagját is Bécsbe költözteti a CEU.
Az Európai Bizottság főtanácsnoka úgy gondolja, hogy Magyarországnak egyenlő bánásmódot kell biztosítania a külföldi és belföldi felsőoktatási intézmények számára.
Az egyetem ígéretéhez híven az idén megkezdődött az oktatás a Közép-európai Egyetem új, bécsi campusán, jövő szeptemberben pedig már ott kezdik a tanévet az elsőévesek. A budapesti képzés sorsa egyre kérdésesebb - a Müncheni Műszaki Egyetemmel való együttműködést a német intézmény szerint a magyar kormány akadályozza.
A következő tanévet már Bécsben kezdik majd a CEU-ra újonnan felvett hallgatók, de magyar diplomát is kaphatnak, ha a kreditek egy részét Budapesten végzik el. Az egyik oktató szerint kérdés, hogy az osztrák főváros árait meg tudják-e fizetni azok, akiket eddig a CEU Budapestre vonzott - írja riportjában az Index.hu.
A budapesti oktatás megmentését célozta volna a CEU és a Müncheni Műszaki Egyetem (TUM) tavasszal kötött megállapodása. A TUM álláspontja viszont az, hogy amíg a magyar kormány nem garantálja azt, hogy a CEU-s diákok amerikai diplomát fognak kapni, nem lesz jelentősebb előrelépés - írja a 24.hu egy német lap cikke alapján.
Hétfőn kezdődött meg az oktatás az első hallgatóknak a Közép-európai Egyetem (CEU) bécsi kampuszán - olvasói fotók az új épületről.
A müncheni minisztérium azt írta a hvg.hu-nak, hogy amíg a magyar fél nem teljesíti a feltételeket, a részükről nem működik az egyezség.
Csak idén ősszel kezdi el tárgyalni az EU bírósága a CEU ügyét.
Helyzetjelentést adott a CEU rektora az egyetemi közösség előtt.
Hamarosan tárgyalja az Európai Bizottság a lex CEU-t, azt vizsgálják majd, a törvény uniós jogba ütközik-e.
Nem keresték meg az CEU ügyében, ezért nem is foglalt állást - mondta Tarlós István a Népszavának.
Még mindig vizsgálják, hogy a CEU valóban folytat-e képzéseket a tengerentúlon.
A Magyarországról való kivonulását fontolgatja a CEU, miután a kormány közel egy éve nem írja alá New York állammal a megállapodást.
Már az Európai Uniós Bírósága előtt van az Európai Bizottság keresete a lex CEU ügyében - írja a hvg.hu.
"Ha a magyar kormány célja az volt, hogy gátat vessen az itteni munkának, üzenem: nem sikerült" - a Népszava hallgatókat kérdezett a CEU-ügyről.
A magyar kormány nem tud arról, hogy az amerikai képzés akkreditációja megtörtént volna – mondta az atv.hu-nak az oktatási államtitkár annak kapcsán, hogy az Országgyűlés viszont ma elfogadja a szintén amerikai McDaniel College itteni működéséről szóló megállapodást.