Statisztikák estére: így sikerültek tavaly az angolérettségik
A 2019-es angol nyelvi érettségiről nagyon pozitívan beszéltek a diákok, emelt- és közép szinten is könnyűnek találták a feladatsort. De tényleg olyan jól is sikerültek a vizsgák?
A 2019-es angol nyelvi érettségiről nagyon pozitívan beszéltek a diákok, emelt- és közép szinten is könnyűnek találták a feladatsort. De tényleg olyan jól is sikerültek a vizsgák?
Sokféleképpen készülhettek az idegen nyelvi érettségikre, azon kívül is, hogy megírtátok az összes házit, és megtanultátok az összes feladott szót. Íme 5 tipp, amikből néhányat még a vizsga előtti napokon is érdemes lehet megcsinálni.
Ha még az utolsó pillanatokban is készülnétek a holnapi vizsgára, megmutatjuk nektek, hol találjátok a korábbi feladatsorokat, ha már szóbeli híján úgyis minden ezen a vizsgán fog múlni.
Összességében kiegyensúlyozottak voltak a feladatok - mondta el az Eduline-nak Edényi László történelemtanár, a fővárosi Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója, hozzátéve: az első részben azért akadt jó néhány olyan feladat, aminek részletessége, illetve árnyaltsága okozhatott gondot a vizsgázóknak.
Hány pontot lehetett szerezni a középszintű történelemérettségi feladataival? Itt találjátok a pontozást.
Milyen szabályok vonatkoznak a szótárakra a nyelvi érettségik alatt? Lehet-e használni őket, és ha igen, biztosítják-e számotokra a vizsga idejére? Most összeszedtük nektek, mik a szabályok.
Az Eduline által megkérdezetett szaktanár szerint "minimum félrevezető, de inkább hibás az a feladat", amiben a zsidóság helyzetével kapcsolatban kellett a diákoknak több részkérdésre is válaszolnia.
A szaktanár szerint összességében elmondható, hogy a feladatsor az esszékérdéseknél okozhatott gondot a diákoknak, bár "szinte borítékolható volt a középkori magyar történet kapcsán az Árpád-ház vagy a vegyesházi 1308-1490 közötti időszak".
Milyen volt az emelt szintű töriérettségi? Diákok meséltek a vizsgáról és a feladatok témáiról.
Itt megtaláljátok az összes feladat megoldás javaslatait egy helyen.
Így kellett megoldani a 14. feladatot, azaz a második világháború előzményeihez kapcsolódó rövid esszét, és a 15. feladatot, ami pedig Károly Róbert gazdasági reformjaival foglalkozott. A megoldási javaslatok mellett a tartalmi elemeket és az ezekért járó pontokat nézhetitek meg.
Mutatjuk a középszintű töriérettségi első választható esszépárjának megoldásait - megnézhetitek, milyen tartalmi elemek kellettek a kereszténység születésével (13. feladat) és az 1956-os forradalommal (16. feladat) kapcsolatos esszékbe.
Délben véget ért a középszintű történelemérettségi, itt találjátok a töritanárunk nem hivatalos megoldásait. A történelemérettségi első, rövidebb feladatokból álló részében előkerült a magyarországi népesség és az ipari forradalom is, de a magyarországi romák helyzete és a hidegháború is. Külön feladat foglalkozik a Numerus clausus-szal és törvény elfogadása előtti vitával.
Hamarosan jövünk a töriérettségi nem hivatalos, szaktanár által javított megoldókulcsával.
A mai történelemérettségiről is megkérdeztünk titeket.
Mi történik, ha nem jelöltétek egyértelműen a töriérettségin, hogy melyik esszét választottátok?
A középszintű történelemérettségi feladatsorában négy kifejtendő feladat (vagyis esszé) közül kettőt kellett választanotok. Ti melyik párost írtátok meg?
Idén is két feladatok kell megoldani a diákoknak, az Eduline által megkérdezett szaktanár szerint ezekkel nem lesz gond.
A kereszténység születése, a második világháború és az 1956-os forradalom is téma az esszéknél a középszintű történelemérettségi második részében.
Nem egyszerűek az első feladatrészben szereplő kérdések a szaktanár szerint.