Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A TED Talk-ok olyan videók, melyekben szakértők tartanak előadásokat az oktatásról, az üzleti életről, a tudományról, a technológiáról és a kreativitásról. Rengeteg ilyen előadás található meg az interneten, most ezekből hoztunk nektek egy gyűjtést kikapcsolódás, tanulás vagy szórakozás gyanánt.
Vannak magyar és külföldi előadások is, mindkettőből válogattunk, de csak olyan videókat mutatunk, amikhez elérhető magyar felirat is.
Joós Andrea: A tanári pálya márpedig menő
Joós Andrea, biológiatanár és tudománykommunikációs tréner nyolc évvel ezelőtti előadásában bemutatja, miként dönthet egy pedagógus arról, hogy a tanterem ajtaját börtönajtónak vagy egy varázsterem ajtajának tekinti-e, ahol valóban a jövőt alkothatja meg a jövő szakembereinek inspirálásával. Amellett érvel, hogy ha a probléma részesei vagyunk, akkor a megoldói is lehetünk:
Susan Cain: The power of introverts (az introvertáltak ereje)
Susan Cain, tanácsadó és vállalati jogász 2012-es beszédében arról beszélt, hogy számos társadalmi terület - beleértve az oktatási intézményeket és a munkahelyeket is - elsősorban az extrovertáltak igényeire van kialakítva. Szerinte ez jelentős akadályt jelent az introvertáltak számára, megakadályozva őket abban, hogy elérhessék valódi potenciáljukat. Számos neurológiai, pszichológiai és mélyinterjúk során szerzett tanulságokra támaszkodva Susan körvonalazta az introvertáltak hatalmas értékét:
Sir Ken Robinson: Do schools kill creativity? (Az iskolák megölik a kreativitást?)
A kreativitás szakértője, Ken Robinson szórakoztató és meggyőző érveket fogalmaz meg annak érdekében, hogy egy olyan oktatási rendszer jöjjön létre, amely ösztönzi a diákok kreativitását és nem aláássa azt. A magyar iskolákban is gyakran előkerülő probléma, hogy a frontális oktatásban nem tudnak kibontakozni a diákok. Vélemények szerint a tananyag központilag meghatározott, ezzel korlátozva a tanárok kreativitását és ellehetetlenítve a gyerekek valódi szükségleteinek figyelembevételét. A szakértő előadását több mint 23 millióan megnézték már:
Brené Brown: The power of vulnerability (A sebezhetőség ereje)
TED-beszédében Brené Brown, a Bátraké a boldogsá szerzője arról érvel, hogy a kapcsolataink révén érezhetjük igazán, hogy élünk. Előadásában kiemeli, hogy a szégyenérzet valójában az eltávolodástól való félelem, ami sebezhetőségünkhöz vezet. Kitér arra is, hogy ezt hogyan tudjuk elfogadni, ha teljes életet szeretnénk élni. Betekintést nyújt kutatásába, amelynek köszönhetően önmagát is sikerült jobban megismernie és az emberiség megértéséhez is közelebb került általa:
Polgár Judit: Legyőzni a lehetetlent: a Kaszparov sztori
Polgár Judit a világ legfiatalabb sakkmestere volt, mindössze 15 évesen érte el ezt a címet. Előadásában személyes élményeit osztja meg arról, hogy szinte mindenki furcsa szemmel nézett rá fiatal korában, mit is keres ebben a férfias világban. Könnyedén nyerhetett volna tudásával női sakkversenyeken, számára a kihívás az abszolút világbajnoki cím volt, de nem volt egyszerű dolga: