szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az elmúlt évtizedben a neves kulturális díjakra jelölt britek közel fele magántanuló volt.

A Labour tanulmánya szerint az elmúlt 10 év Oscar-, BAFTA- és Mercury-díjra jelölt britek 40 százaléka magániskola tanulója volt, míg az egész Egyesült Királyság lakosságának mindössze 6 százaléka vesz részt ebben az oktatási rendszerben – írta meg a The Guardian.

Az elemzés alapvető célja volt, hogy felhívja a figyelmet az állami szektor hiányosságaira a kreatív oktatásban. Az elmúlt évtized nagy díjátadóiról született megállapítás az idei év Oscar-gálán is jól bemutatható, ahol a négy legnagyobb brit jelölt közül hárman is - Christopher Nolan, Carey Mulligan és Emily Blunt – drága bentlakásos iskolák tanulói voltak.

Keir Starmer, a brit munkáspárt vezetője szerint:

„Rövidlátó és őszintén erkölcstelen hagyni, hogy a művészet és a kultúra csak néhány kiváltságos tanuló birtokába kerüljön. Nagy-Britannia világelső a zene és a film terén, de rengeteg potenciált tartunk vissza, mert a konzervatívok kreativitási krízise elveszi az esélyt a többi gyerektől.”

Ezt alátámasztják a korábbi kutatások eredményei is, amelyek azt sugallták, hogy a brit művészeti szcénát a magántulajdonban lévő tehetségek uralják.

A Sutton Trust kutatói 2016-ban úgy találták, hogy a brit BAFTA-nyertesek mintegy 40, a BRIT Awards nyerteseinek pedig 19 százaléka az államtól független iskolába járt.

Az iskolavezetők az elmúlt években arról számoltak be, hogy a szűkös költségvetési keretek arra kényszerítik őket, hogy a drágább, de kevésbé népszerű tantárgyakat - mint például a művészetet és a dizájnt - kivegyék az oktatásból.