Csillagászok kavargó vízgőzt figyeltek meg egy közeli csillag közelében, ami arra utal, hogy a körülötte kialakuló bolygók egy napon talán képesek lehetnek az élet fenntartására.
A PDS 70 néven ismert fiatal bolygórendszer 370 fényévre van a Földtől. A középpontjában lévő csillag körülbelül 5,4 millió éves, és hidegebb, mint a mi Napunk – olvasható a CNN-en.
Két különböző gáz- és porkorong – a csillagok és a bolygók kialakulásához szükséges összetevők – veszi körül a csillagot. A Webb teleszkóp középső infravörös műszere vízgőz jelét észlelte a belső korongban, kevesebb mint 160 millió kilométerre a csillagtól. A csillagászok úgy vélik, hogy a belső korong az a hely, ahol a mi Naprendszerünkhöz hasonló kis, sziklás bolygók képződhetnek, abban az esetben, ha a PDS 70 olyan, mint a mi Naprendszerünk. Rendszerünkben a Föld 93 millió mérföldre (150 millió kilométerre) kering a Naptól.
„Láttunk már vizet más korongokban is, de nem ilyen közel, és nem olyan rendszerben, ahol a bolygók jelenleg gyülekeznek. A Webb teleszkóp előtt nem tudtunk ilyen típusú méréseket végezni”
– mondta Giulia Perotti, a tanulmány vezető szerzője. A teleszkóp által készített képet a NASA Facebook oldalán nézhetitek meg:
Eddig nem találtak bolygókat a belső korongban, de minden szükséges összetevőt észleltek, ahhoz, hogy létrejöhessenek. A vízgőz jelenléte arra utal, hogy a bolygók valamilyen formában vizet tartalmazhatnak. Csak az idő fogja eldönteni, hogy a bolygók kialakulnak-e – és hogy emberek számára is lakható lesz-e.
(A kiemelt kép illusztráció.)