Autóban vagy buszon ülve olvasnátok, de egy-két fejezet után le kell tennetek a könyvet, mert hányingeretek lesz? Utánajártunk, mi okozza a rosszullétet.
A kellemetlen érzést az agyba érkező információk összeférhetetlensége okozza: amikor ugyanis olvasunk, a szem egy adott pontra fókuszál, jelezve az agynak, hogy mozdulatlan állapotban vagyunk - sőt az izmok mozdulatlansága is ugyanezt az információt küldi az agy felé. A belső fül – amely többek között az egyensúlyozásért felel – folyadékai ugyanakkor épp az ellenkezőjét jelzik az agynak - írja a Bustle.
Néhány szakember szerint ez a kettősség olyan hatást kelt a szervezetben, mint egy mérgezés. És mit csinál a szervezet, ha méreg kerül bele? Igyekszik minél hamarabb megszabadulni tőle. Ez magyarázhatja, miért érzünk hányingert vagy szédülést, miközben egy pontra fókuszálunk a kocsiban.
Jó hír azonban, hogy a furcsa tünetegyüttes idővel kinőhető, a rosszullétek leginkább gyerekeket érintenek. Később ugyanis a szervezet (jó esetben) hozzászokik ehhez a szokatlan szituációhoz és megtanulja kezelni azt.