Magyar Péter bejelentette, ki lesz a Tisza oktatási minisztere
Lannert Judit, a neves oktatáskutató lesz az oktatási miniszter a Tisza-kormányban.
Máris csúszik a kormány diplomamentő programjának indulása: az eredeti tervek szerint az egyetemek, főiskolák volt hallgatói már március elejétől jelentkezhettek volna az ingyenes nyelvtanfolyamokra, de egyelőre még az sincs meg, pontosan milyen nyelviskolák vesznek majd részt a hárommilliárd forinttal kistafírozott állami programban.

Hiába költöttek hirdetésekre azok a nyelviskolák, akik már február elején az államilag támogatott nyelvtanfolyamokra toboroztak diákokat, az ugyanis már most biztos, hogy a január végén beharangozott állami „diplomamentés” késve indul.
„Tájékoztatjuk a Diplomamentő Programra jelentkező képző intézményeket, hogy a pályázati feltételek több ponton módosultak és kiegészültek, valamint a benyújtási határidő is módosult” – ezt a rövid üzenetet találták kedden a programot koordináló Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. oldalán a nyelviskolák vezetői, akiknek március 10-ig kell eljuttatniuk pályázatukat, ha pedig hiányos az anyaguk, plusz nyolc napot kapnak a dokumentumok pótlására.
A határidő módosításának oka, hogy az eredeti kiírást javítani kellett, az ugyanis – ahogy arról a HVG korábban beszámolt – hemzsegett a szakmai hibáktól. Összekeveredett benne például a vizsgáztatási és a vizsgaszervezési jogosultság, túl korai határidőhöz kötötték a nyelvtanulók nyelvvizsgájának bemutatását, ráadásul eredetileg csak azok a nyelviskolák vehettek volna részt az államilag támogatott programban, amelyek nemcsak egy megyében, hanem egy-egy régió több városában indítanak képzéseket. Ez utóbbi szabály gyakorlatilag kizárta volna a versenyből a kisebb, de jó minőségű oktatást nyújtó nyelviskolákat.
A „majdnemdiplomásoknak” még várniuk kell
Ez azt jelenti, hogy – az eredeti ígéretekkel szemben – március elejétől még nem jelentkezhetnek a képzésekre a volt hallgatók, és a nyelvvizsga bemutatásának határideje is változik. Az eredeti kiírásban az szerepelt, hogy ha egy tanuló 2015. augusztus 15-ig – önhibájából – nem szerzi meg a nyelvvizsga-bizonyítványt, vissza kell fizetnie a képzési díj felét, ez pedig akár 150 ezer forint is lehet. Az új szabályokkal a nyelvtanulók plusz négy hónapot kaptak: 2015. december 15-ig kell átmenniük a nyelvvizsgán.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |
Lannert Judit, a neves oktatáskutató lesz az oktatási miniszter a Tisza-kormányban.
Lannert Juditot jelöli a leendő gyermek- és oktatásügyi miniszternek Magyar Péter. Összegyűjtöttük mit kell tudni róla.
Hiába a politikai fordulat és az egyetemi autonómia helyreállításának ígérete, a Közép-európai Egyetem (CEU) nem tervezi campusának visszaköltöztetését Budapestre.
Az egyetem közlése szerint szabályzatsértő módon került ki egy hallgatói gyűlést hirdető plakát április 22-én, ezért azt eltávolították. Az intézmény visszautasítja a retorziókra vonatkozó állításokat, és hangsúlyozza: a hallgatók véleménynyilvánítási szabadsága biztosított.
Elfogadta Magyar Péter felkérését Vitézy Dávid, ő lesz a Tisza-kormány közlekedési és beruházási minisztere. A válságban lévő vasút rendbetételét és egy új KRESZ bevezetését is kilátásba helyezte.
@eduline.hu Érdekel, hogyan szerezhetsz egyszerűen két pontot a matekérettségin? A@studium_generale matekosai elárulják neked! #érettségi #érettségi2026 #fyp #szponzorálttartalom #raiffeisenbank ♬ eredeti hang - eduline.hu
A Magyar Tudományos Akadémia kész visszafogadni a korábban leválasztott kutatóhálózatot, és ezt a szándékot a kutatóintézetek vezetőinek elsöprő többsége támogatja – egyetlen kivétellel. Az MTA megbeszéléseket kezdeményezett a Tisza Párttal is.
A leendő Miniszterelnökséget vezető miniszterről beszél mindenki, sokan nagy reményeket fűznek hozzá – többek között azért, mert rendszeresen az elszámoltatás és a jogi következmények érvényesítésének fontosságáról beszélt. Ruff Bálintot már a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karán is a lopás megítélésének kérdése foglalkoztatta.