Az Egyesült Államok az az ország, ahol az elnök a Fehér Házban fogad egy iskolájában megalázott gyereket, mint legutóbb azt a srácot, akinek otthon készített óráját bombának nézték. Mindeközben pedig ugyanebben az országban évente több ezer gyereket büntetnek veréssel tanárok, és mindezt teljesen legálisan. A déli államok többségében ugyanis a mai napig nem tiltották meg a tanároknak, hogy kezet emeljenek a diákjaikra, a szövetségi törvényhozás pedig az alkotmány miatt tehetetlen.
Az Egyesült Államok 19 államában még mindig teljesen legális testi fenyítést alkalmazni az iskolákban. Nemrég még ennél is több helyen lehetett kezet emelni a tanulókra, ugyanis Ohióban 2009-ben, Új-Mexikóban pedig 2011-ben tiltották be a gyakorlatot.
20 ütést kapott, a bíróság szerint azonban ez nem törvényellenes
Hogy lehet az, hogy egy jogállamban ilyen középkori módszerekkel nevelhetnek egyes tanárok? Nos, az ország alkotmánya nem tiltja a gyerekek testi fenyítését, amit az 1977-es legfelsőbb bírósági határozat mondott ki az Ingraham-Wright ügyben.
A 14 éves James Ingrahamet 1970-ben egy floridai iskolában ütötte meg többször tanára, miközben az igazgató lefogta a gyereket. A vád vele szemben az volt, hogy tanári felszólításra nem hagyta el az osztálytermet. A szülők perre mentek az iskola ellen, de a bíróság szerint az alkotmány kegyetlen büntetéseket tiltó rendelkezése nem terjed ki az iskolai testi fenyítésre. Ingraham 20 ütést kapott a hátsó felére, a sérülésekről látlelet is készült.
Mivel az USA-ban precedensjog van érvényben, a bírósági döntés miatt nem lehet szövetségi szinten szabályozni a kérdést. Így viszont az adott állam hatásköre, hogy tiltja-e a nevelési módot. A legtöbb állam ezt meg is tette, de a 19 államban sem mindenhol üthetik a gyerekeket.
Texasban például nem tiltott a testi fenyítés, de Houstonban városi hatáskörben fogadtak el tiltó szabályozást. Texasban pár éve megpróbálták elérni, hogy tiltsák a gyakorlatot, ami végül nem sikerült, ám a szülők egy nyilatkozattal megtilthatják, hogy gyereküket megüsse a tanár. Ennek ellenére itt kiemelkedően sok gyereket részesítenek testi büntetésben, ahogy a Business Insider táblázatából is látszik.
A fekete tanulóknak nagyobb esélyük van a verésre
Egy 2009-es Human Rights Watch-jelentés szerint a testi fenyítésként legtöbbször a gyerek hátsó felére csapnak egy erre rendszeresített eszközzel, de sok tanár kézzel üti meg a rendetlennek ítélt tanulót. A tanulmányban elég sokkoló fotókat is közölnek arról, milyen eszközökkel büntetnek.
Maga az iskolai testi fenyítés is felháborít sok jogvédőt, de mindezek tetejébe olyan felmérések születtek, melyekből egyértelmű, hogy a fekete tanulókat háromszor nagyobb eséllyel bünteti eképp.
Embertelen, megalázó és nagyon rossz hatással van a gyerekekre
Az Amerikai Pszichológusok Egyesülete, az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia és az Amerikai Orvosi Kamara egyértelműen a testi fenyítések ellen van. A Human Rights Watch szerint pedig embertelen, megalázó és káros gyakorlatról van szó.
Donald E. Greydanus gyermekorvos sokáig kutatta a testi fenyítés hatását, és arra jutott, hogy a gyakorlat negatívan befolyásolja a diákok teljesítményét - írja a The Atlantic. A fenyítés ráadásul azt tanítja a gyerekeknek, hogy az erőszak elfogadható megoldás, főként a gyengébbekkel, védtelenekkel és alárendeltekkel szemben.
Persze a szabályozás vagy annak hiánya sok esetben nem jelent semmit. Sok tanár már elvből nem alkalmaz ilyen büntetést, akkor sem, ha erre a törvények értelmében lehetősége lenne. Több államban, ahol pedig elvileg tilos megütnie a tanárnak a diákot, időről-időre kiderül, mégis megteszik egyesek.