szerző:
Eduline

Hogyan adhatjátok le a jelentkezéseteket valamelyik középiskolába, ha nem szeretnétek, hogy az általános iskola tudjon a felvételiről – mert valamelyik hat- vagy nyolcosztályos gimnázium lenne a cél? Közzétette a középiskolai felvételi jelentkezés útmutatóját az Oktatási Hivatal.

 

Kik jelentkezhetnek önállóan?

A középiskolai felvételit alapvetően az általános iskolák intézik, de a szülők önállóan is kitölthetik és beadhatják a jelentkezési lapot, ha a gyermekük hat- vagy nyolcosztályos gimnáziumba jelentkezne, vagy ha az adott általános iskola többcélú intézmény (vagyis az általános iskolai évfolyamok mellett középiskolai évfolyamokat is működtet), viszont a diák másik gimnáziumot, szakgimnáziumot vagy szakközépiskolát választott magának.

A jelentkezéshez a szülőknek a KIFIR elektronikus adatlapkitöltő program felületét kell használnia, majd az ott létrehozott felvételi lapokat kinyomtatva továbbítani kell a kiválasztott középiskolába és az Oktatási Hivatalnak.

Az Oktatási Hivatal felhívja a figyelmet arra, hogy ettől a tanévtől a kézzel kitöltött felvételi lapokat nem dolgozzák fel, ezért a korábbi évek felvételi nyomtatványait senki ne használja.

A jelentkezés lépései

Az Oktatási Hivatal útmutatója szerint először létre kell hozni egy jogosultságot az Oktatási Hivatal oldalán, itt. Ezután már be lehet lépni a KIFIR elektronikus adatlapkitöltő programjába.

A program súgó gombjára kattintva lehet elérni a használati útmutatót, ezt alaposan érdemes átböngészni – az iránymutatás alapján kell rögzíteni a tanuló személyes és tanulmányi adatait, a kiválasztott tanulmányi területeket és azok sorrendjét.

Az adatokat véglegesíteni is kell, majd ki kell nyomtatni a felvételi lapokat – egy-egy példányt érdemes megőrizni a felvételi eljárás végéig. A kinyomtatott lapokat alá kell írni, majd ajánlott küldeményként legkésőbb 2018. február 19-én éjfélig postára adni.

A jelentkezési lapokat a középfokú iskolákba kell elküldeni a jelentkezési lapon megjelölt címekre, a tanulói adatlapot pedig az Oktatási Hivatal győri feldolgozó központjába (Oktatási Hivatal 9001 Győr, Pf. 694)

Középiskolai felvételi: az írásbeli megvolt, de milyen határidőkre kell még odafigyelni?

Szombaton több tízezer diák írta meg a központi középiskolai felvételit, nemsokára pedig az eredményt is megtudhatják. De mi jön ezután? Kik írhatnak pótló vizsgát, mikor lesz nyilvános az ideiglenes felvételi rangsor? Kik írhatnak pótló vizsgát? Pótló írásbeli vizsgát azok a diákok írhatnak, akik az előző írásbelin alapos ok miatt nem tudtak részt venni.

Úgy rossz, ahogy van - tényleg nagy baj van a középiskolai felvételivel

"A rendszer úgy rossz, ahogy van" - fogalmazott meg sommás véleményt a középiskolai felvételiről az Eduline-nak a Magyartanárok Egyesületének elnöke, akinek véleményével alighanem oktatáskutatók, gyermekpszichológusok is egyetértenek. De mivel lehetne helyettesíteni a jelenlegi felvételit? Körzetes középiskola vagy sorsolásos rendszer? És vajon rontana-e a helyzeten, ha a kormány az összes középiskolát arra kötelezné, tartson írásbeli felvételit?