szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

11 napos őszi, 16 napos téli és szintén 11 napos tavaszi szünettel számolhatnak majd a következő tanévben a szakképzésen tanuló diákok.

Július 21-én reggel hivatalossá vált a 2025/2026-os szakképzési tanév rendje, amiben a fontosabb szünetek időpontjai is szerepelnek.

Bár a szakképzési tanév rendje végleges, a köznevelési tanév rendje még nem jelent meg a Magyar Közlönyben, amit tavaly egyébként augusztus elején hozták nyilvánosságra, így a következő hetekben valószínűleg ezzel is számolhatnak az iskoláskorú gyerekek családjai.

Meddig tart a 2025/2026-os szakképzési tanév?

A 2025/2026-os tanév 179 napos lesz. Ez egyébként a tavalyihoz képest 3 nappal hosszabb. Ezen felül négy tanítás nélküli munkanap áll az iskolák rendelkezésére. Ezek közül egyet a diákönkormányzat szervezhet, egy másik nap pedig kizárólag pályaorientációs célokat szolgál.

  • A tanév hivatalosan 2025. szeptember 1-jén (hétfőn) veszi kezdetét,
  • az utolsó tanítási nap pedig 2026. június 15-én (hétfőn) lesz.

Azoknak a tanulók, akik a következő tanévben fogják befejezni a tanulmányaikat, 2026. április 30-ig tart a tanév.

Képzési típusok, ösztöndíjak, lehetőségek: minden, amit a szakmatanulásról tudni kell

Mikor lesznek az évközi szünetek?

A szakképzési tanév a köznevelési rendszerhez hasonló szüneti struktúrával működik, így itt is számíthatnak a tanulók őszi-, téli- és tavaszi szünetre.

Ez a következő tanévben a következőképpen alakul majd:

  • Őszi szünet: utolsó tanítási nap 2025. október 22. (szerda), visszatérés november 3-án (hétfő).
  • Téli szünet: 2025. december 19. (péntek) – 2026. január 5. (hétfő).
  • Tavaszi szünet: 2026. április 1. (szerda) – április 13. (hétfő).

Ezek alapján ősszel 11 napot pihenhetnek a diákok, télen 16 napot és tavasszal szintén 11 nap szünetet kapnak. Ezen felül ők is számolhatnak majd hosszú hétvégékkel.

Nyáron is jár ösztöndíj a szakképzésben tanuló diákoknak?

Meddig tart majd az első félév?

A rendelet szerint a tanév első féléve 2026. január 23-án zárul majd.

„A 12. évfolyamos technikumi diákok számára, akik előrehozott érettségire készülnek, a közismereti oktatás 2026. április 30-án ér véget, ezzel teret adva az érettségire történő fókuszált felkészülésnek” – írják a szakmát szerzek! oldalán.

Az érettségi időszakával kapcsolatban még a rendelettervezetben kiemelték, hogy teljes mértékben megegyezik majd a köznevelési tanév rendjében foglaltakhoz. Tehát előreláthatóan:

  • 2026. május 4-22. között tartják majd az írásbeliket.
  • Az emelt szintű szóbeliket 2026. június 1-9 között, a középszintű szóbeli vizsgákat 2026. június 15-e és július 1-e tartják majd.

Ám erről hivatalosan nem osztottak meg a szakképzési tanév rendeletében konkrétumot. Illetve a szakmai vizsgák időpontjának kihirdetése is várat még magára.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium a tanév rendjéről szóló közleményében kiemelte, hogy:

„A megújult szakképzés ma már nem második választás, hanem valódi jövőt és fejlődési lehetőséget nyújt. Versenyképes tudást, stabil munkalehetőséget és akár felsőoktatási továbbtanulást kínál a fiataloknak – mindezt piacképes, naprakész tartalmakkal, korszerű környezetben.”

Hogy nem feltétlen olyan könnyű bejutni a szakképzésből a felsőoktatásba, azzal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk.