Azzal a módszerrel próbál férőhelyet csinálni a gyermekvédelmi intézményekben a kormány, hogy a tartósan távollévő gyerekek helyeit odaadná másoknak.
A gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997-es törvény új szövegrésszel egészült ki, amit kiszúrt a Népszava. A szövegrészben az áll, hogy ha a „távollét a három hónapot meghaladja, a távollét idejére a gondozási helyen – ideiglenes hatállyal vagy nevelésbe vétel elrendelésével egyidejűleg, ideiglenes gondozási hely kijelölésével – más gyermek helyezhető el.”
Ezt a konkrét javaslatot nem tartalmazta a tavaly októberben, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott „Egyes felsőoktatási, családügyi és kulturális tárgyú törvények módosításáról” szóló törvényjavaslat. Csak később terjesztették fel, és most elfogadták. Ez a stratégia viszont korábban is bevett szokásnak számított a gyermekvédelemben, egyes megyékben, de a Népszava gyermekvédelemben dolgozó forrása szerint ez szakmailag többet árt, mint használ.
Ez főleg abban nyilvánul, hogy ha megérkezik a tartósan távol lévő gyerek, már nincs hely számára, ami azt jelenti, hogy a szökésben lévő fiatalt tulajdonképpen nem is várják vissza. Vagy, ha mégis, akkor a helyén lévő gyerek elhelyezése lesz újra megoldatlan.
Az alapvető jogok biztosa egyik 2023-as jelentésében tért ki arra, hogy a 12 év felett szakellátásba vett gyermekek olykor már be sem kerülnek a kijelölt gondozási intézménybe, vagy ott csak néhány napot töltenek. A jellemzően több éves iskolai lemaradásuk pótolhatatlan, a fejlődésükhöz szükséges fejlesztéseket, terápiás foglalkozásokat nem tudják megkapni, fogalmazta meg a hírportál.
A gyermekvédelmi szakellátási intézményekben dolgozó szakemberek az intézménybe be sem kerülő, vagy ott mindössze néhány napot töltő gyermekekkel nem tudnak bizalmi kapcsolatot kialakítani, így az intézmények képtelenek benntartani a hozzájuk kerülő fiatalokat.
Jelenleg konkrét statisztikai adatok nincsenek arról, hogy hány gyerek van szökésben. Decemberben viszont Kothencz János, a Szeged-Csanádi Egyházmegyéhez tartozó Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató főigazgatója azt mondta az Indexnek, hogy Magyarországon mintegy 1000 gyerek van távol és nagyjából ennek a halmaznak a fele tartósan.
A Népszava gyermekvédelemben dolgozó forrása szerint havonta 300-400 a beutalt gyerek, ez pedig azt jelenti, hogy egyetlen hónap alatt betelik a távollévők helye. Az viszont nem biztos, hogy a szökött gyerekek és a bekerülők azonos korúak és szükségletűek lesznek.