A most zárult évben a 2023-ashoz képest 2300-zal több főállású pedagógus és oktató van a pályán, derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) decemberi gyorsjelentéséből.
Az uniós forrásból biztosított béremelés hatására megállt a pedagóguspályáról történő elvándorlás, érezhetően emelkedett a pályán lévők száma, fogalmazta meg a Népszava. E szerint a fő munkaviszony keretében foglalkoztatott pedagógusok, oktatók száma jelenleg 147 871 fő, az összesítés az óvodákban, általános iskolákban, szak- és készségfejlesztő iskolákban, szakképző iskolákban, gimnáziumokban, technikumokban és szakgimnáziumokban, valamint a fejlesztő nevelés-oktatásban dolgozó főállású pedagógusok, oktatók létszámadatait tartalmazza.
A 2023-as év végi jelentésben még 145 589 fő szerepelt, ami csak 1610 fővel jelentett kevesebbet a 2022-es adatokhoz képest, mégis az elmúlt tíz év legalacsonyabb létszámadatának számított. Akkor a legnagyobb visszaesés a főállású általános iskolai tanárok számában történt (mínusz 1161 fő), a mostani tanévben viszont az ő létszámuk növekedett a legjobban, 893 fővel, írja a hírportál.
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke, Totyik Tamás, és ügyvivője, Nagy Erzsébet is megfogalmazta, hogy ugyan az uniós forrásból biztosított béremelés hatására megállt a pedagóguspályáról történő elvándorlás, sőt egy picit emelkedett is a létszám, de ez jórészt nem új belépőket jelent. Nagy Erzsébet szerint főként a nyugdíjasként visszafoglalkoztatott pedagógusok miatt emelkedhetett a létszám, akik a fizetésük mellett a nyugdíjukat is megtarthatják.
„Bár a létszámadatok változása pozitív irányú, ez egy minimális növekedés, amivel még nincs kisegítve a rendszer, továbbra is rengeteg tanár hiányzik a pályáról” - fogalmazott Nagy a Népszavának.