Középiskolai felvételi 2025: ezekben az iskolákban indultak két tanítási nyelvű képzések a 2023/24-es tanévben

Mutatjuk a két tanítási nyelvű intézmények listáját.

  • Székács Linda

2025. február 20-ig kell eldönteniük a középiskolába felvételiző diákoknak, hogy hol és milyen intézményekben folytatnák szívesen a tanulmányaikat a következő tanévtől kezdve.

Azok a diákok, akik már az általános iskolában is magas szinten tanultak idegen nyelveket, és szeretnék a nyelvtudásukat még magasabb szintre fejleszteni, dönthetnek úgy, hogy valamilyen két tanítási nyelvű intézményben folytatják a tanulmányaikat. Ezekben az iskolákban ugyanis a diákok egy adott nyelvet magasabb óraszámban tanulnak, legalább három tantárgyat pedig egy adott idegen nyelven, például angolul, németül, vagy akár spanyolul.

Ezekben a gimnáziumokban elvárás, hogy a végzősök legalább 90 százaléka középfokú, vagy annál magasabb szintű nyelvvizsgát tegyen a 12. évfolyam végéig, de az sem ritka, hogy az itt tanuló diákok a tanult idegen nyelven tegyenek érettségi vizsgát. Amennyiben egy diák így dönt, és legalább 60 százalékos emelt szintű érettségit szerez, ami mellé két másik tárgyból az adott idegen nyelven vizsgázik, az érettségije C1-es, vagyis felsőfokú nyelvvizsga-bizonyítványnak felel majd meg.

Mutatjuk, hogy az Oktatási Hivatal adatai szerint a 2023/24-es tanévben mely intézményekben indultak két tanítási nyelvű képzések:

  • Pécsi Leőwey Klára Gimnázium
  • Pécsi Kodály Zoltán Gimnázium
  • Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola
  • Kecskeméti Katona József Gimnázium
  • Kecskeméti Bolyai János Gimnázium
  • Mezőberényi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium, Kollégium és Általános Iskola
  • Miskolci Herman Ottó Gimnázium
  • Miskolci Zrínyi Ilona Gimnázium
  • Avasi Gimnázium
  • Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola
  • Szegedi Deák Ferenc Gimnázium
  • Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum
  • Comenius Angol-Magyar Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda
  • Mosonmagyaróvári Kossuth Lajos Gimnázium és Kollégium
  • Debreceni Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium
  • Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium
  • Debreceni Ady Endre Gimnázium
  • Neumann János Gimnázium, Technikum és Kollégium
  • Egri Pásztorvölgyi Általános Iskola és Gimnázium
  • Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium és Kollégium
  • Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnázium
  • Salgótarjáni Bolyai János Gimnázium
  • Mikszáth Kálmán Gimnázium és Kollégium
  • Gödöllői Török Ignác Gimnázium
  • Korányi Frigyes Görögkatolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium
  • Kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium
  • Siófoki Perczel Mór Gimnázium és Kollégium
  • Szent II. János Pál Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium
  • Budapest VI. Kerületi Kölcsey Ferenc Gimnázium
  • Kőbányai Szent László Gimnázium
  • Karinthy Frigyes Gimnázium
  • Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium
  • Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium
  • Kürt Alapítványi Gimnázium
  • Budapest XX. Kerületi Kossuth Lajos Gimnázium
  • Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium
  • BME által alapított Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
  • Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
  • Varga Katalin Gimnázium
  • Jurisich Miklós Gimnázium és Kollégium
  • Szombathelyi Kanizsai Dorottya Gimnázium
  • Magyar-Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégium
  • Lóczy Lajos Gimnázium
  • Vetési Albert Gimnázium
  • Pápai Petőfi Sándor Gimnázium
  • Zalaegerszegi Kölcsey Ferenc Gimnázium
  • Dorogi Zsigmondy Vilmos Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Gimnázium
  • Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és Diákotthona
  • Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium
  • Orchidea Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium
  • Barcsi Széchényi Ferenc Gimnázium és Kollégium
  • Eötvös József Gimnázium és Kollégium
  • AUDI Hungaria Iskolaközpont Győr
  • Zöldliget Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Baptista Általános Iskola és Gimnázium
  • Avicenna International College Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Gimnáziuma
  • Debreceni Nemzetközi Iskola
  • Veritas Collegiate Academy Budapest Gimnázium
"A két tanítási nyelvű intézményekre vonatkozóan a 2024/2025. tanév adatai a köznevelési statisztika lezárását követően 2024. novemberében lesznek elérhetők" - tették hozzá a lapunknak küldött tájékoztatásukban.

Fontos tudni ugyanakkor, hogy a felvételinek ezekben az intézményekben nyelvi követelményei vannak. Annak, aki ilyen iskolába szeretne jelentkezni legalább B1-es szintű nyelvtudással kell rendelkeznie, de gyakoribb a B2, amit általában a szóbeli felvételi vizsgán tesztelnek.

A felvételi a nyelvi követelményen kívül ugyanúgy zajlik, mint az általános tantervű középiskolákban.

 

Hozzászólások

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Viszlát, kekvarendszer: lemondott Hernádi Zsolt a Corvinus kuratóriumának éléről

A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója döntését a közelgő jogszabályi változásokkal indokolta, amelyek jelentősen átalakíthatják az egyetem működési kereteit és irányítási rendszerét. A Budapesti Corvinus Egyetem honlapján közzétett levélben a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója azt írta, hogy hét évvel ezelőtt választották meg az alapítvány kuratóriumi tagjává és elnökévé.