szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ahhoz, hogy egy biztosító lopás esetén fizessen, az iskoláknak naponta átadási bizonylatokat kellene alkalmazni.

Naponta akár 50-100 millió forint értékű műszaki eszköz tárolásáról kell gondoskodniuk az iskoláknak hétfőtől a kormány új, mobiltelefonokat korlátozó rendelete értelmében. Erre azonban sem a személyi, sem a műszaki feltételek nem állnak rendelkezésre.

Vannak iskolák, ahol műanyag dobozokban, máshol a portán vagy az igazgatói irodában tárolják a készülékeket, és olyanok is, ahol azt kérték a diákoktól, hogy tegyék bele egy zokniba a telefonjaikat és egyéb okoseszközeiket, hogy azok lehetőleg ne sérüljenek.

Azt, hogy mi történik, ha egy eszköz esetleg eltűnik, egyelőre senki sem tudja. Maruzsa Zoltán államtitkár azt mondta; a telefonokért az iskolák, oktatási intézmények felelősek.

"Azok a biztosítások, amelyeket a készülék tulajdonosai tudnak megkötni a vásárláskor, csak az iskolában leadott készülékek sérülése esetén fizetnek, eltűnésük esetén nem" - írja az Eduline-nak küldött közleményében az Insura biztosításközvetítő.

Kozma Gábor vezérigazgató szerint ha a tárolásra kijelölt helyről eltűnik egy mobiltelefon, egy biztosítói térítéshez elengedhetetlen annak bizonyítása, hogy valóban benne is volt, ami naponta átadási bizonylatok alkalmazását igényelné, amelynek minimális információként a készülék gyártási számát is tartalmaznia kellene. Egyedül ez a tényező annyi pótlólagos adminisztrációs terhet jelentene, amit szerinte az iskolák nem képesek kezelni.

"Számolni kell azzal is, hogy lesz olyan diák, aki visszaél a nyilvántartási pontatlanságokkal. Már az első napokban kiderült, hogy vannak, akik régi, használaton kívüli készüléket adnak le jelenlegi mobiltelefonjuk helyett. Amennyiben ezzel párhuzamosan fennmarad a lehetősége annak, hogy a nyilvántartásban az új, értékesebb készülék adatait rögzítsék, az biztosítási szempontból kezelhetetlen helyzetet teremt" - áll a közleményben.

Hogy az elméletben nagyon is látható problémák a gyakorlatban kezelhetőek lesznek-e, az az Insura szakértője szerint a következő hónapokban fog kiderülni. Ameddig ezen tapasztalatok nyomán nem alakul ki egy egységes, jól áttekinthető és megbízható rendszer, addig arra sem lehet számítani, hogy az iskolák érdemi biztosítói támogatást kapjanak a telefonokkal kapcsolatos kockázatok kezelésében.