14 diák jutott be a spanyol OKTV döntőjébe a Kispesti Károlyi Mihály Gimnáziumból

Véget értek az idei Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny döntői. Mutatjuk, spanyolból melyik iskolák diákjai teljesítettek a legjobban.

  • Székács Linda

A Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium 14 tanulója jutott be a 2023/24-es tanévben az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny (OKTV) döntőjébe spanyol nyelvből.

A tantárgyból idén összesen 596 diák mérettette meg magát, így az angol és a német után a spanyol volt a harmadik legnépszerűbb idegen nyelv az OKTV-n.

A diákok két kategóriában versenyezhettek. Az II. kategóriában azoknak az iskoláknak a diákjai, akik a középiskolai tanulmányaik során spanyol-magyar két tanítási nyelvű képzésben, illetve spanyol nyelvi előkészítő évfolyammal induló képzésben vesznek/vettek részt., míg az I. kategóriában mindenki más. Ugyanakkor az I. kategóriába tartozó iskolák versenyzői dönthettek úgy, hogy a II. kategóriában indulnak.

Mutatjuk, melyik iskolák diákjai kerültek be a döntőbe, zárójelben a diákok számával:

I. kategória

  • Budapest XX. Kerületi Kossuth Lajos Gimnázium (1)
  • Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola (2)
  • VII. Kerületi Madách Imre Gimnázium (3)
  • Hőgyes Endre Gimnázium, Hajdúszoboszló (1)
  • Városmajori Gimnázium (2)
  • Nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium és Kollégium (2)
  • Szegedi Tudományegyetem Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola (1)
  • Péterfy Sándor Evangélikus Gimnázium, Általános Iskola, Óvoda, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium, Győr (1)
  • Szent István Gimnázium, Budapest XIV. kerület (1)
  • Kőrösi Csoma Sándor Két Tanítási Nyelvű Baptista Gimnázium, Budapest III. kerület (2)
  • Budapesti Innovatív Technikum, Gimnázium és Szakképző Iskola (1)
  • Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium (1)
  • Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium (1)
  • Alternatív Közgazdasági Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola, Budapest III. kerület (2)
  • ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium és Kollégium (2)
  • ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium (1)
  • Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium (1)
  • Kaposvári Munkácsy Mihály Gimnázium (1)
  • Eötvös József Gimnázium és Kollégium, Tata (1)
  • Karinthy Frigyes Gimnázium, Budapest XVIII. kerület (1)
  • Budapest VI. Kerületi Szinyei Merse Pál Gimnázium (1)
  • Xántus János Két Tanítási Nyelvű Gimnázium, Budapest V. kerület (1)
  • Budakeszi Nagy Sándor József Gimnázium (1)

II. kategória

  • Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium (6)
  • Kispesti Károlyi Mihály Magyar-Spanyol Tannyelvű Gimnázium (14)
  • Miskolci Herman Ottó Gimnázium (1)
  • Szegedi Tömörkény István Gimnázium, Művészeti Szakgimnázium és Technikum (1)
  • Vetési Albert Gimnázium, Veszprém (2)
  • VII. Kerületi Madách Imre Gimnázium (2)
  • Kecskeméti Bolyai János Gimnázium (5)
  • Városmajori Gimnázium (1)

Hozzászólások

Nulla pontot ér a jeles középiskolai bizonyítvány – egy technikumban végzett diáklány 26 pontot veszít a felvételin egy szabály miatt

Hiába volt majdnem kitűnő tanuló a középiskolában, hiába tett utólag két sikeres emelt szintű érettségit, egy technikumban végzett diáklány középiskolai tanulmányi eredményeit nem veszi figyelembe a felvételi rendszer a pontszámításkor. A probléma nemcsak nála jelentkezik, hanem több olyan szakképzésben tanuló diáknál, akik másik szakterületen tanulnának tovább egyetemen.

Sok kutató havi 140 ezer forintból él: a tíz éve változatlan ösztöndíj sürgős emelését kérte a doktoranduszok érdekképviselete Lannert Judittól

A doktori képzés első két évében járó, 2016 óta változatlan havi 140 ezer forintos ösztöndíj összege a Doktoranduszok Országos Szövetsége szerint már nem biztosít megfelelő megélhetést a doktoranduszok számára. Ezért a szervezet a doktoranduszi alapösztöndíj jelentős emelését és a nyugdíjjogosultság rendezését kérte Lannert Judittól.

Viszlát, kekvarendszer: lemondott Hernádi Zsolt a Corvinus kuratóriumának éléről

A Mol-csoport elnök-vezérigazgatója döntését a közelgő jogszabályi változásokkal indokolta, amelyek jelentősen átalakíthatják az egyetem működési kereteit és irányítási rendszerét. A Budapesti Corvinus Egyetem honlapján közzétett levélben a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója azt írta, hogy hét évvel ezelőtt választották meg az alapítvány kuratóriumi tagjává és elnökévé.