A KSH friss statisztikáiból kiderült, milyen szakmát tanulnak a legtöbben a szakképzésben.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a nappali képzésre járó középiskolások kicsivel több, mint fele (53 százaléka), mintegy 227 ezer diák szakképző iskolában, technikumban vagy pedig szakgimnáziumban tanul.
Az előző tanévhez képest a szakképző iskolákban tanulók száma 18 százalékkal nőtt, így már ilyen intézménybe 156 ezer fiatal jár. A szakképző iskolákban leginkább műszaki, ipari és építőipari képzések a legnépszerűbben, ezen belül a legtöbben
- hegesztőnek (3 ezren)
- villanyszerelőnek (2,7 ezren) tanulnak.
Érdekes, hogy hiába tanulnak arányaiban többen műszaki vonalon, mégis a 2023/2024-es tanévben a legnépszerűbb szakma holtversenyben a szakács és a kereskedelmi értékesítő volt. Mindegyiket 4-4 ezer diák választotta.
A technikumi, szakgimnáziumi képzések közül a tanulók közel kétharmada a szolgáltatás, a műszaki, ipari és építőipari területek, valamint az üzleti ismeretek, ügyvitel képzésein tanul. Ezek közül a legtöbben, 9 ezrenpénzügyi-számviteli ügyintéző végzettséget szeretnének.
A technikumok népszerűségét mutatja, hogy a nyolcadikosok közül idén 6525-tel többen jelentkeztek technikumba, mint gimnáziumba. Nem véletlen, hogy népszerűek a technikumok a felvételizők körében, hiszen a szakma és az érettségi mellett, aki ilyen iskolában kezdi a kilencediket, ösztöndíjat kap. Ha pedig a diák egy kicsit jobban is odafigyel a jegyeire, akkor havonta magasabb összeget kaphat, mint például egy orvosira járó egyetemista.