Az Egységes Diákfront aktivistái a nemzetközi diáknapon próbálták meg személyesen kézbesíteni közel 115 ember véleményét.
Nem mindenhol voltak hajlandók átvenni az eredményeket, Szegeden például hiába volt ügyfélfogadási idő, nem akarták fogadni az aktivistákat, de még a portás sem szerette volna átvenni a dokumentumokat. Budapesten pedig délután fél kettőkor került sor az átadásra annál a Belső-Pesti Tankerületi Központnál, amely tavaly ősszel több pedagógust is elbocsátott az állásából. Vagyis került volna sor, ha beengedték volna az Egységes Diákfront tagjait, azonban nem tették ezt meg - írja az Egységes Diákfront a lapunknak küldött közleményében.
A diákok november 17-én pénteken, a nemzetközi diáknapon szerették volna átadni az októberben lezajlott 7IGEN-es népszavazás eredményeit tartalmazó dokumentumot a tankerületeknek. Az aHang és az Egységes Diákfront októberben körülbelül 115 ezer ember véleményét gyűjtötte össze az oktatás általuk legfontosabbnak tartott hét kérdésében, amiket a Nemzeti Választási Bizottság különböző okokra hivatkozva nem fogadott el, így hivatalos népszavazást nem írhattak ki rá.
Az utcákon és az interneten zajló akció keretei között a diákok arról kérdezték a 16 éven felüli állampolgárokat, hogy egyetértenek-e azzal, hogy
- a magyar kormány alakítson ki olyan kereteket, amely minden gyermek számára biztosítja a modern, esélyteremtő oktatást?”
- széles körű egyeztetés után alkossanak az oktatásban dolgozók és a gyermekek érdekeit szolgáló szabályozást a státusztörvény helyett?”
- a magyar kormány állítson fel az oktatás teljes egészéért illetékes, felelős és önálló oktatási minisztériumot?”
- a magyar kormány adjon azonnali minimum 50%-os béremelést a pedagógusoknak?”
- állítsák vissza a pedagógusok valódi sztrájkjogát?”
- az óvoda és az iskola közösségének legyen valós beleszólása az igazgató kiválasztásába?”
- Pintér Sándor belügyminiszter nem alkalmas a köznevelésért felelős miniszteri tisztségre?”
Az eredményeket online formában az ország mind a 60 tankerületébe eljuttatták, a személyes átadás azonban a jelek szerint nem mindenhol sikerült, az aktivisták több esetben is azt a választ kapták, hogy
a tankerületi központok vezetői nem döntéshozók, így nem tudnak mit csinálni közel 115.000 ember véleményével.
Az aHang és a diákok akciói ezt követően is folytatódnak. A Budapesten tartott sajtótájékoztatójuk szerint a "következő hónapokban egymillió üres konzultációs ívet fognak összegyűjteni az oktatás mellett és a hazug propaganda ellen." Ezeket postai úton és személyesen is gyűjteni fogják, aminek folyamatáról a későbbiekben nyújtanak tájékoztatást.
“Elegünk van, hogy a kormány továbbra is semmibe vesz minden szakmai szervezetet, szakszervezetet, diákmozgalmat és oktatási szakértőt. Elegünk van, hogy Magyarországon nem lehet népszavazást tartani olyan kérdésekben, amik egyébként formailag, tartalmilag is megfelelnek a törvényi előírásoknak. Most a hatalom egyik legkedvesebb játékszerén, a nemzeti konzultáción keresztül mutatjuk meg, hogy hányan is vagyunk valójában” - írják.