szerző:
Kurucz Tünde
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

AZ OECD-felmérésből kiderült, hogy Magyarországon az alsóbb oktatási szinteken még mindig nagyon alacsony a férfi pedagógusok aránya.

A bölcsődei és óvodai pedagógusok között általánosságban véve az OECD-országokban döntő többségben vannak a nők, akiknek az aránya még mindig 96 százalékos. A férfiak aránya ezen a szinten eltérő. Hollandiában példázl 12 százalék, míg Romániában csak 0,3 százalék.

Keleti szomszédunkhoz képest Magyarországon sem sokkal jobb a helyzet, hiszen a férfi  kisgyerekkori gondozók aránya csak 0,6 százalék. Európában Románián kívül ennél csak Bulgáriában, Szlovákiában és Csehországban dolgozik kevesebb férfi bölcsődében vagy óvodában pedagógusként - írja a G7.

Összehasonlításképpen az EU-átlag a magyar arány ötszöröse (3 százalék), míg az OECD-átlag közel 4 százalék. Azt érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években alapvetően növekszik ezen a területen a férfiak száma az országokban, köztük Magyarországon is.

Az OECD-jelentés arra is felhívja a figyelmet, hogy nagyon fontos, hogy a gyerekek környezetében kicsi korban is legyen férfi, mert ez társadalmi szinten árnyalhatja többek között a maszkulinitásról, férfiségről alkotott elképzeléseket.

Tanítói szinten Magyarországon már több férfi dolgozik. Az arányuk 15 százalék, ami pont annyi, mint az Egyesült Királyságban, ahol többek között az oktatási minisztériumnak az egyik célja, ennek az aránynak javítása.