Nagy Erzsébet arról számolt be, a csütörtöki, a Belügyminisztériumban tartott megbeszélésen résztvevő köztisztviselőknek semmilyen felhatalmazása nem volt, az viszont kiderült, a módosított státusztörvény szövegére még várni kell.
„Egyszer csak kapom a telefont valamikor 5 óra fele, hogy meghívnának másnap 9 órára a szakértőket”
– idézte fel Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja a szakszervezet csütörtök esti Facebook-bejelentkezésében az aznap reggeli, rapid határidővel összehívott belügyminisztériumi szakmai egyeztetést, amelynek előzménye, hogy a pártok által delegált szakértők nem kaphattak szót szerdán, a frakciókkal a státusztörvényről tartott megbeszélésen.
Elmondta, hogy az át nem ruházható meghívót elküldték Gosztonyi Gábornak, a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is, aki azonban külföldön volt, helyette elment volna a szervezet elnöke, de ő nem kapott ilyet. Felidézte, hogy Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke hajnalban kapta meg a reggelre szóló meghívót.
„Most az a szituáció van, amikor az Unió is rendesen rálépett a kormány lábára, azért vannak most ezek a nagy bizonygatások, hogy itt érdemben egyeztetések történnek”
– véli Nagy, hozzátéve: ő is kapcsolatban áll a brüsszeli szakemberekkel, tőle is kérnek információt. Szerinte, ha valaki nem megy el, azt a kormány be tudja úgy állítani, hogy nem is akar igazából egyeztetni. „De most olyan volt ez a meghívó, hogy aki dolgozó ember és nem Budapesten lakik, hanem mondjuk Miskolcon, nehezen tudott ennek eleget tenni” – mondta a PDSZ képviselője, aki felidézte azt, amit tegnap mi is megírtunk: végül a diákmozgalom vezetőjével ketten mentek, rajtuk kívül még a Mi Hazánk szakértője volt jelen.
Elmondása alapján Lebanov József a köznevelési államtitkárság főosztályvezetője nem nagyon beszélt részleteiben a tervezetről, Madarász Hedvig másik főosztályvezető volt, aki fel tudott mondani fejezeteket belőle. Szerinte a jelenlevő négy köztisztviselőnek semmilyen felhatalmazása nem volt, hanem „tájékoztatást akartak volna tartani” arról a tervezetről, amit már ismertek. Nagy Erzsébet elmondása alapján arra, hogy majd továbbítják a véleményüket, azt felelte,
ezt „a postás bulit” már ismeri, ez nem érdemi egyeztetés.
A Mi Hazánk pedagógus szakértőjének is a videójuk alapján azt mondta, hogy gond volt Dúró Dóra előző napi javaslataival. Hiszen az elvileg Pintér Sándor belügyminiszter által is elfogadott elképzelés, hogy a pluszmunkáért adott igazgatói pluszbér kapcsán a tankerülethez lehessen fellebbezni, az Nagy szerint azért problémás, mert egyébként is az ő hatáskörük a fizetés megállapítása.
Nagy Erzsébet felidézi, felsorolta, szerinte miért árt a státusztörvény. „Amire mondták, hogy ez csak egy vélemény. Mondom, nem annyira vélemény, mert vannak itt tények és mondanám, melyik paragrafus hogyan van. Ezen egy darabig elmajomkodtunk, aztán amikor látszott, hogy már tűkön ülnek, mert jött az ebédidő, akkor abbahagytuk” – fogalmazott a bejelentkezésben. Az érdekvédő úgy látja, ez nem volt sem szakmai, sem egyeztetés, csupán egy beszélgetés, amelyre azt mondták, hogy „informális”, ezért nem készült róla jegyzőkönyv és hangfelvétel. Végül ő kezdett elmondása alapján jegyzőkönyvet („memót”) írni.
„Kikottyantásra került”, hogy nincs még mindig normaszöveg, azaz a jogállás-tervezet aktuális módosításokkal ellátott változata még nem olvasható – tette hozzá Nagy Erzsébet a videóban. Elmondása alapján Madarász erre azt felelte, hogy ez készül és napokon belül fenn lesz a parlament weboldalán. Szerinte azonban a pontos szöveg és a végrehajtási rendelet ismeretében kellene egyeztetni. A mostani helyzet pedig szerinte azok közé az uniós vállalások közé tartozik, amiket nem tartott be a kormány, amit jelezni kell az uniós szerveknek – tette hozzá a PDSZ országos választmányi tagja.
(Kiemelt képünk illusztráció.)