A magyar és a brit fizetések közti különbségeket jól jelzi, hogy a brit érdekvédők úgy készülnek sztrájkra, hogy szeptemberrel forintra átszámítva egymillió fölé nő a kezdő pedagógusok bére.
A National Education Union nevű brit pedagógusszakszervezet 8 ezernél is több, közoktatásban dolgozó angliai tanárt kérdezett meg, hogyan jönnek ki a fizetésükből. A felmérésből az derült ki: a 29 éves, vagy fiatalabb válaszadó tanárok 34%-a kénytelen étkezéseket kihagyni és minden ötödik megkérdezett pedagógus vállal másodállást is a teljes munkaidős tanítás mellett, írja a The Guardian.
A fiatal pedagógusok tizede azt mondta, két év múlva már nem fog az oktatásban dolgozni. A pályaelhagyás okai között azonban nem csak a bér, de a túlterheltség és a kormányzat részéről érezhető bizalomhiány is szerepelt. Volt olyan megkérdezett tanár, aki úgy fogalmazott, folyamatosan a csőd szélén lebeg.
Az érdekvédők szerint a felmérésük is alátámasztja azt a döntésüket, hogy a harmadik tanárszakszervezetként ők is elutasították a brit kormány fizetésemelési ajánlatát. Mint a BBC felidézi, a legtöbb állami iskolában oktató tanár 5 százalékos béremelést kapott tavaly. A kormány egy jövő évi 4,3 százalékos emelést, illetve idén egy egyszeri 1000 fontos (mintegy 428 ezer forintos) kiegészítést ajánlottak nekik. A szervezetek azonban nem fogadták el az emelést, sztrájkra készülnek.
A magyar bérszínvonaltól való eltérést jól érzékelteti, hogy ezzel egy időben szeptemberrel 30 ezer fontra (12,8 millió forintra) emelkednek a kezdő éves pedagógusfizetések, ami havonta forintra átszámítva egymillió feletti bért jelent.