szerző:
Szabó Fruzsina
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Érkeznek az első vélemények az idei középiskolai felvételi vizsgáról. Úgy tűnik, a magyar nyelvi feladatsort nem tartották nehéznek a nyolcadikosok, de a matekpéldák sokaknál kiverték a biztosítékot.

"A lányom a magyar után hívott, azt mondta, nem volt nehéz. Egyedül a közmondásos feladatot nem tudta megoldani"

"Az én gyerekem is azt üzente, hogy nem volt nehéz a nyolcadikos"

"Azt írta a vizsga után, hogy még a tavalyinál is könnyebb volt a magyaros feladatsor"

- írták szülők a különböző Facebook-csoportokban alig pár perccel azután, hogy véget ért a központi középiskolai felvételi első, magyar nyelvi része. A középiskolai felvételin egyébként is ez a feladatsor szokott jobban menni a nyolcadikosoknak, az országos átlageredmény tavaly magyarból 30, matematikából viszont csak 22,7 pont volt - a maximális 50-50-ből.

A legtöbb nyolcadikos egyébként évről évre a fogalmazástól tart a legjobban. A HVG Középiskola 2023-nak nyilatkozó szakember szerint ezt elsősorban azzal magyarázzák a gyerekek, hogy az iskolában kevés fogalmazást kell írniuk, azt is rendszerint kötelező olvasmányokról. A végzősök nagy részének idegen terep az érvelő fogalmazás műfaja, a hatodikosoknak pedig sokszor az elbeszélő és leíró műfaj is nehézséget okoz. Idén egyébként a múzeumok létjogosultságáról kellett fogalmazást írniuk a négy- vagy ötosztályos középiskolákba készülőknek.

Idén is a matek a mumus?

A matematikatesztet már jóval nehezebbnek tartották a nyolcadikosok. Az egyik szülői csoportban arra a kérdésre, hogy "A matekot mindenki nehéznek találta?" több tucat "igen" válasz érkezett. Van, aki azt is hozzátette, hogy a lánya évek óta matematikatagozatra készül, de a geometriai feladattal nem boldogult, így most azzal számol, hogy a rég kinézett gimnáziumba nem fog bekerülni. Egy másik szülő arról számolt be, náluk sírás lett a matektesztből.

Kétszer 45 perc

Több mint 71 ezer magyar diák jelentkezett a szombat délelőtti központi írásbeli felvételire, amely mindkét tárgyból tíz-tíz feladatból áll, ezek megoldására összesen 45-45 percet kaptak az általános iskolások.

A vizsga nehéz - a maximális 100 pontból tavaly átlagosan 52,5 pontot szereztek a nyolcadikosok, míg a hatodikosok átlageredménye 62,7, a negyedikeseké pedig 70,4 pont volt -, a feladatok ugyanis nem olyan típusúak, amelyek gyakran előfordulnak az órákon. A tárgyi tudás helyett sokkal inkább az (elvileg) megszerzett kompetenciákat, készségeket méri.

A 2023-as középiskolai felvételi vizsgáról itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat: