szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Orbán Viktor sajtótájékoztatójával egy időpontban Maruzsa Zoltán is sztrájktárgyalást hívott össze, eredményeket azonban ez sem hozott.

Újabb sztrájktárgyalást hívott össze a Belügyminisztérium a pedagógusi szakszervezetekkel szerda délelőtt 10 órára  - tette közzé Facebookon a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A tárgyalás kezdete után körülbelül két órával a PDSZ és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) képviselői élőben számoltak be a Maruzsa Zoltánnal folytatott beszélgetésükről, állításuk szerint azonban "semmivel sem lettek többek", mint a legutóbbi sztrájktárgyaláson.

Bár a szakszervezetek szerint Maruzsa Zoltán elismerte, hogy van még mit javítani a közoktatás és a pedagógusok helyzetén, Szabó Zsuzsa, a PSZ elnöke elmondta, még mindig mindent az Európai Uniótól tettek függővé a tárgyalásokat pedig januárban folytatják. A kormányzat most is a korábban megígért 10 százalékos béremeléshez tartja magát, amit 12 százalékos pótlékemelés formájában rendeletben már ki is hirdettek.

A szakszervezetek szerint viszont azonnali béremelésekre azért van szükség, mert az áremelkedések körülbelül 40-45 százalékos inflációt jelentenek a pedagógusfizetésekhez viszonyítva. Mivel a szakszervezetek szerint ezt a kormányzat nem érti meg, a tárgyalócsoport egyik tagja példával próbálta szemléltetni a tanárok helyzetét. "Olyan, mintha a sivatagban az oázistól 10 kilométerre lévő emberkéhez - aki éppen szomjan akar pusztulni -, odafutna egy segítő, aki azt mondja; kitartás, most épp nem tudok neked segíteni, de ott hideg üdítők, sörök várnak, de ha beéred a vízzel, azt is ingyen fogod kapni". Bár az államtitkár szerint ez egy szemléletes példa, szerinte a kormány adott egy pohár vizet a pedagógusoknak 10 kilométeres úthoz. A szakszervezetek szerint viszont ennél többre van szükség.

Lett volna mit megmagyarázni

A december 21-én 10 órakor kezdődő, Maruzsa Zoltán, köznevelési államtitkár által összehívott újabb sztrájktárgyalással kapcsolatban a PDSZ korábban azt írta, "Pintér bejelentései után lesz mire reagálni". A belügyminiszter ugyanis a december 16-án, péntek délelőttre összehívott konzultáción azt mondta: az oktatáshoz nem, de a "rendhez ért", és a pedagógusokat okolta többek között azért, mert egyre több a pályaelhagyó, a diákok pedig külföldre mennek továbbtanulni.

Ezzel egy időpontban Orbán Viktor, miniszterelnök is megszólalt a közoktatás és a tanárok helyzetéről a szerda délelőtt tartott évértékelővel összekötött nemzetközi sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök a tájékoztatón azt mondta, bérek tekintetében a pedagógusok oldalán áll, hiszen a kezdő pedagógusok "szinte elfogadhatatlanul alacsony kezdőbérrel indulnak meg", ezért az biztos, hogy "a kezdő pedagógusoknál egy jelentősebb mértékű emelés szükséges".

Amit a magyar kormány ma tenni tud, az az, hogy tavalyi évben is, az idei évben is és a jövő évben is biztosan lesz 10 százalékos béremelés. Ennyit tud ma a magyar gazdaság

- mondta, majd hozzátette, hogy az Európai Unióval is megállapodásra törekednek, ami ha sikerül "három év alatt végre tudjuk hajtani a 10 százalék feletti emeléseket".