Mit tehetnek a szülők, ha elmarad az őszi szünet, de a program már rég le van foglalva?

Idén nem minden iskolában lesz őszi szünet, hiszen a kormány spórolási céllal átcsoportosította a párnapos pihenőt a téli szünet mellé. De mit tehetnek azok a szülők, akik már programot vagy utazást szerveztek? Mutatjuk a lehetőségeket.

  • Eduline

Elmarad az idei őszi szünet, a tanárok és a diákok mindössze négy napot pihenhetnek október végén - ebből két nap hétvége, egy ünnepnap, egy pedig a már "ledolgozott" október 31-e. Ahogy korábban megírtuk, néhány iskolában azonban a tanítás nélküli munkanapok átcsoportosításával mégis lesz őszi szünet. De mi a helyzet akkor, ha az iskola nem tudja ezt megoldani?

Ha az intézmény nem tudja megoldani, idén, hogy az eredetileg tervezett időpontban, az őszi szünet napjaira átcsoportosítja a tanítás nélküli munkanapokat, akkor a diákoknak meg kell jelenniük az intézményben - írta korábban a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). Ezekre az esetekre az alábbi szabály vonatkozik:

Ha a gyerekek az óvodai foglalkozásról, a diákok a tanítási óráról és egyéb foglalkozásról, valamint a kollégiumi foglalkozásról távol maradnak, a mulasztást igazolni kell. Ezt azonban igazoltnak kell tekinteni, "ha a tanulók hatósági intézkedés vagy egyéb alapos indok miatt nem tudtak ennek kötelezettségének eleget tenni"

- idézik. Azaz a szakszervezet szerint alapos indokra hivatkozva a szülő kérheti az igazgatótól a távollét igazolását, ha befizetett, előre eltervezett családi prograról van szó.

Hozzászólások

„Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre” – Kőszegi Krisztián az iskolakezdési támogatásról

Az Országgyűlés alelnöke megköszönte a KDNP-s Juhász Hajnalkának, hogy bocsánatot kért a gyermekvédelemben történtekért, de elmondta: a hátrányos helyzetű gyerekeket cserben hagyta az előző kormány. "Nem árulok el nagy titkot: egy szegény, de szerető nagy családban nőttem fel nyolc testvérem mellett. Pontosan tudtam, milyen úgy várni a tanévkezdést, hogy nincs pénz füzetre vagy írószerekre" - kezdte hozzászólását.

Ilyen feltételek mellett kapnák vissza a pedagógusok a sztrájkjogukat a benyújtott törvényjavaslat alapján

Gyerekfelügyeletet, étkeztetést és az érettségizők felkészítését is biztosítani kellene sztrájk idején a köznevelési törvény módosítását célzó javaslat szerint. A tervezet ugyan a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó akadályok megszüntetését ígéri, de részletesen meghatározza azt is, milyen feltételek mellett lehetne munkabeszüntetést tartani.

„Több mint száz óra pluszmunkáért bruttó 17 ezer forint járt” – így érzékeltette a pedagógusok túlzott adminisztrációs terheit Müller Anna

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját tartották kedden a parlamentben. Bár az előterjesztéshez egyetlen módosító javaslat sem érkezett, a vitában így is ütköztek az álláspontok. A kormánypárt továbbra amellett érvelt, hogy a felfüggesztéssel a túlzott adminisztrációs terhek szűnnek meg, az ellenzék az alternatíva hiányát hangsúlyozta.

Megszavazta az Országgyűlés a TÉR felfüggesztését

A pedagógusok teljesítményértékelésének felfüggesztéséről szóló törvényjavaslat záróvitáját július 7-én, kedden tartották a parlamentben. Müller Anna tiszás képviselő szerint több mint száz óra pluszmunkát okozott a tanároknak a rendszer.