Gulyás Gergelytől Miniszterelnökséget vezető azt kérdezték a csütörtöki kormányinfón, hatással lehet-e a kormány pedagógusbérekkel kapcsolatos álláspontjára, ha október 5-én a vártnál jóval nagyobb sztrájkot szerveznek az iskolákban és az óvodákban.
A tárcavezető szerint az előző hetek akcióiban nagyon kevés pedagógus vett részt, „a jogellenes akciókban, amelyet polgári engedetlenségnek hívnak, néhány tucat ember. Még a választások előtti sztrájkban is maximum az egyötöde a pedagógusoknak”.
„Én mindenkinek azt tudom mondani, hogy a jogszerű tiltakozás lehetőségei Magyarországon garantáltak, a sztrájklehetőség jogszabályi keretek között biztosított. Nincs ez így minden demokráciában és jogállamban, Németországban az állami alkalmazottaknak, így például a tanároknak semmilyen sztrájklehetősége nincs. Nálunk van, ezzel lehet élni” – mondta, igaz, arra nem tért ki, hogy a tavasszal meghozott sztrájktörvény előírásai miatt a pedagógusok munkabeszüntetése gyakorlatilag láthatatlan, érzékelhetetlen.
Hozzátette: nem azért nem emelik nagyobb mértékben a béreket, mert nem szeretnék, hogy a pedagógusok jobban keressenek, de az energia-, az inflációs és a gazdasági válság ennyit tesz lehetővé. Gulyás Gergely szerint azok az igények, amelyek egy-két éve még indokoltnak és teljesíthetőnek tűntek, ma már teljesíthetetlenek, ennek ellenére 2023 januárjától megadják a beígért emelést. Korábban egyébként 10 százalékos emelésről volt szó, ennél többet – ismételte meg a miniszter – akkor kaphatnak, ha sikerül az EU-val megállapodni.