Kedden megalakult a kormány, a két nagy pedagógus-szakszervezet sztrájkbizottsága pedig el is küldte levelét Orbán Viktornak a sztrájkbizottsági tárgyalások folytatásáról. Azt is újra leírták, milyen követeléseik vannak – ezeket foglaltuk össze.
A miniszterelnöknek a jogszabályok alapján öt napon belül ki kell jelölnie azt a személyt, aki a kormány nevében tárgyal majd a Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete közös sztrájkbizottságával. Mit követelnek a szakszervezetek?
45 százalékos fizetésemelés
A legfontosabb követelésük, hogy a pedagógusok garantált illetménye 2022. január 1-jétől a kormány által ajánlott 10 százalékon felül további 45 százalékkal emelkedjen. A miniszterelnöknek címzett levélben kiemelik: ez a szakszervezeti oldal kompromisszumos javaslata, ha ezt elfogadja a kormány, akkor eltekintenek attól a követelésről, hogy az illetményemelésre visszamenőlegesen, 2021. szeptember 1-jétől kerüljön sor.
„Elfogadják továbbá azt is, hogy az illetmények összesen 65 százalékkal nőjenek – beleértve a 2020. évi 10 százalékos ágazati szakmai pótlékot, valamint a kormány által ajánlott további 10 százalékos emelést” – írják, hozzátéve: arról a követelésről ugyanakkor nem mondanak le, hogy a fizetések átfogó emelésénél a bérek értékét megőrző automatizmus legyen (vagyis ne egy évekre befagyasztott vetítési alap alapján számolják a fizetéseket).
Továbbra is követelik, hogy az oktatásban, de nem pedagógus munkakörben dolgozók garantált illetménye „a költségvetési törvényben meghatározott közalkalmazotti fizetési osztályok első fokozatának összege – a fizetési fokozathoz tartozó legkisebb szorzószámok megtartásával – 2021. szeptember 1. napjával emelkedjen a következők szerint: A1-nél a minimálbérre, B1-nél a garantált bérminimumra, F1-nél a garantált bérminimum 130%-ára”.
A két szakszervezet szerint a közalkalmazotti bértábla ugyanis 2008 óta változatlan, vagyis a közalkalmazottak túlnyomó többsége – végzettségtől és a ledolgozott évektől függetlenül – a garantált bérminimumot kapják. „Ez méltatlan és tarthatatlan” – hangsúlyozzák.
A harmadik követelésük, hogy a pedagógusok oktatással-neveléssel lekötött munkaideje 2021.szeptember 1-jétől heti 22 óra legyen. Azt írják, tudományos kutatás bizonyítja, hogy valójában még akkor is több mint 40 órát dolgoznak a pedagógusok, ha a heti kötelező óraszámuk 22.
„A munkaterhek csökkentésének első lépéseként elfogadhatónak tartjuk, hogy a korábbi, közoktatási törvény szerinti kötelező óraszámok kerüljenek bevezetésre. Elfogadhatatlannak tartjuk a munkaidő jelenlegi felosztását, a neveléssel-oktatással lekötött munkaidőt és a kötött munkaidőben előírható – és ki nem fizetett – eseti helyettesítést. Követeljük, hogy legyen törvényben előírt kötelező óraszám, a többletórákat pedig mindenkor fizessék ki” – emelik ki.
Azt is kérik, hogy a pedagógiai és a gyógypedagógiai asszisztensek heti 40 órás munkaidején belül a kötött munkaidő legfeljebb heti 35 óra legyen, csak ekkor lehessen beosztani őket osztályokhoz, csoportokhoz, gyerekfelügyeletre, egyéni segítésre. A maradék heti 5 órát adminisztrációval, illetve felkészüléssel tölthessék. „Nem méltányos, és az egészséges és biztonságos munkavégzés előírásának nem felel meg, hogy a foglalkoztatott számára a napi nyolcórás munkaidőben ellátandó felügyeletet gyakorlatilag szünet beiktatása nélkül rendeljen el az intézményvezető” – írják a levélben.