„A kormány még egy alig látható sztrájktól is fél”: megtelt a Kossuth tér, több ezer pedagógus tüntetett
Megtelt a Kossuth tér szombat délután, több ezren vettek részt a pedagógusok "kockásinges találkozóján". A demonstráció a határozatlan idejű sztrájk első hetét zárja.
17:23
A tüntetésnek vége, de a sztrájknak nem
"Hétfőn folytatjuk" - ezt jelentette be Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője. Hétfőtől ugyanis folytatódik a határozatlan ideig tartó pedagógussztrájk, több iskola már pénteken bejelentette, hogy hétfőn is sztrájkolnak.
17:14
És jön a noÁr-dal
17:11
Tízmillió forintot gyűjtött a Tanítanék
Ebből az összegből azokat a sztrájkoló pedagógusokat segítik, akiket már néhány napi bér kiesése is nehéz anyagi helyzetbe hoz. "Ez ezer tanárnak egynapi sztrájkját tudja megsegíteni" - mondta Törley Katalin, aki azt is bejelentette, hogy április elsején a Tanítanék Mozgalom és a noÁr Mozgalom közös szolidaritási koncertet fog tartani.
17:05
"Előre mentünk? Nem hátra?"
Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom tagja azt mondta, a kormánynak tizenkét éve lett volna arra, hogy javítsanak a helyzeten, például a tanári pálya presztízsén, a diákok túlterheltségén, az épületek, oktatási eszközök fizikai állapotán. „De sikerült? Előre mentünk? Nem hátra?” – kérdezte.
Mostanra ráadásul odáig jutottak, hogy a pedagógusok évről évre „példátlanul” emelkedő bére nemcsak nemzetközi összehasonlításban, hanem az itthoni bérek összehasonlításban is siralmasak – magyarázta, hozzátéve: az infláció miatt az alacsony bérek a pedagógusok megélhetését veszélyeztetik. „Nem csoda, hogy egyre nagyobb a tanárhiány, és utánpótlás sincs, hiszen sem anyagilag, sem erkölcsileg nem vonzó a pálya” – mondta.
Törley Katalin szerint az, aki ma nem áll a pedagógusok mellé, jobb, ha sürgősen felkészül arra, hogy tanárok hiányában neki kell majd elmagyaráznia mindent a gyermekének mindent, ami ma az iskola feladata. „Ady lírája? Angol? Német? Francia? Kovalens kötés? Harmincéves háború?” – sorolta.
Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom tagja kiemelte: ha nincs elég tanár, nemhogy minőségi oktatás nem lesz, de rossz oktatás sem, gyermekmegőrzés sem.
16:56
"Én csak egy tanár vagyok a tévéből"
Nagy Ervin színművész, A tanár című sorozat főszereplője is megszólalt az eseményen. "Nem tudom, milyen reggel ötkor zötyögni a villamoson az iskolába" - mondta. "Nem tudom, milyen az, amikor a válladra borulnak az iskolában, mert anyu és apu veszekszik. Nem tudom, milyen, amikor felelni kell, de éppen szakított valakivel."
Ti vagytok a magyar értelmiség utolsó bástyája. Az őrzők, a jövő őrzői".
A nagyokat, mint Karikó Katalin, ki vette volna észre, ha nem a tanárok? - tette fel a kérdéseket. "Én csak egy tanár vagyok a tévéből, de nem hagyom, hogy azok, akik engem is felfedeztek, megalázó fizetésért dolgozzanak. Védeni fogom őket!" - jelentette ki, megköszönte a tanárok munkáját, majd felolvasta a tanárok 12 pontját.
16:51
Eközben
16:46
Hatezer friss diplomás közül kétezren maradnak a pályán
Mégis egyre nagyobb a tanárhiány, egyre magasabb a pedagógusok átlagéletkora, az iskolák nagy részében nem látni fiatal dolgozókat. Pedig sokan vagyunk a képzésben – mondta Ungvári Sára tanárjelölt, hozzátéve: a hatezer friss diplomás közül csak kétezren maradnak a pályán, helyezkednek el pedagógusként. „Szeretnénk tanítani, ha megengedhetnénk magunknak” – jelentette ki.
Hozzátette: itthon lakhatási válság van, sok huszonéves nem tud elköltözni a szüleiktől, a tanárok pedig még rosszabb helyzetben vannak, fizetésük kétharmada elmegy az albérletre. Ezen – jelentette ki – a szociális bérlakások és szolgálati lakások biztosítása jelentene.
Ungvári Sára hozzátette: ma egy vezetőtanárnak nemcsak a szakmai kérdésekre kell válaszolnia, a tanárjelölteknek az oktatási rendszerben való „túlélést” is meg kell tanítania. Például azt, hogyan készítsen fel egy diákot az új típusú érettségire, ami csak nevében új, de szemléletében elavult. Vagy hogyan lehet úgy lefaragni a NAT által kötelezővé tett anyagból, hogy néhány élvezhető órát is lehessen tartani. "Segítsetek nekem és a pedagógusjelölteknek, hogy pályára léphessenek, és ne váljanak pályaelhagyókká!" - fejezte be beszédét.
16:43
"Mi összefogtunk értetek"
Mihalovics Lilla, a március 16-i diáktüntetés egyik szervezője azt mondta, "mi összefogtunk értetek" azért, hogy "ti ,pedagógusok megkapjátok azt az anyagi, jogi és erkölcsi megbecsülést, amit megérdemeltek". Milyen érzés felnőttnek lenni? - tette fel a kérdést. Válaszként pedig azt mondta, "végre van hangom, dönthetek a jövőmről". Azt mondta, a tanároknak is ezt kívánja, éljék át ezt a szabadságot.
Hiszek abban, hogy eljön az idő, hogy ti is érzitek majd, milyen szabadnak lenni”
-mondta.
16:36
„Ne luxushobbi legyen”
Schermann Fruzsina, az ADOM Diákmozgalom elnöke arról beszélt, hogy most van ideje a tanárok és a diákok összefogásának. „Még a Covid előtt jártam középiskolába, azóta nem kevés diákot láttam, aki elballagott. De még több tanárt láttam, aki elhagyta a pályát” – mondta, hozzátéve: a Parlamentben nem akarnak tudomást venni arról, hogy a tanároknak joguk van a megbecsüléshez.
Hozzátette: a diákok nem a tanárok ellen vannak, hanem a tanáraikat ilyen körülmények közé kényszerítő hatalom ellen. „Negyvenszázalékos béremelés a tanároknak. Ez túl nagy ár a jövőnkért?” – kérdezte. Hozzátette: el kell érni, hogy a pedagógusi munka „ne luxushobbi legyen”.
16:31
A szerdai diáktüntetésről már jól ismert dalt is megszólalt
A szövege:
Süllyed az iskolánk
sárba és piszokba.
Ma még kihúzhatjuk,
ha mindenki fogja.
Későn fog ébredni
az, aki most itt hagy.
Csak fizessétek ki
a tanárainkat!
Sztrájkolni nem tudtam,
de most már jól tudok,
a tanáraimtól
azt is megtanulok.
Ne simogass, Kásler,
nem kell a tapintat.
Csak fizessétek ki
a tanárainkat!
Ha nem velünk vagy, csak
kérünk: most az egyszer
ne gyere a kib**
szott nyári szünettel.
Sztrájkolni nem tudtam,
de most már jól tudok,
_a tanáraimtól
azt is megtanulok.
16:28
Reagált a tüntetésre a minisztérium
16:23
Ismét elhangzott a már ismert József Attila-átdolgozás.
16:21
Ki fogja őket tanítani?
A következő megszólaló Vörös István szülő, nagyszülő, aki azt mondta: az iskola attól jó, hogy jó tanárok tanítanak benne. Elmesélte, hogy gyerekei jó tanároktól tanultak, de az unokáinál már felmerül a kérdés: ki fogja őket tanítani?
A frissen végzett tanárok nagy százaléka nem helyezkedik el pedagógusként, a többiek 2-3 év után hagyják el a pályát. Egyre több a sajátos nevelési igényű gyerek, de kevés a fejlesztő. Vajon elég-e a tanároknak megtanulniuk és megtanítaniuk a középszintű anyagot? – tette fel a kérdést.
16:16
Simkó Edit a szülők nevében beszélt, de tanárként elmondta, ő már négy napot vett részt polgári engedetlenségben. Arra kérte a tiltakozókat, mutassák be egy emberként az igazságot: először azok kiabálták, hogy „nincs hatalmad felettem”, akik piros kabátban vannak. Ehhez később csatlakoztak azok is, akik a piros kabátosok mellett álltak, majd mindenki kiabálta:
Nincs hatalmad felettem!
16:11
"Olyan emberek mondják meg, hogy mit és hogyan csináljak, akik még életükben nem tanítottak gyereket"
"Mert még mindig azokat a kötelező olvasmányokat tanítom, amiket a pályám elején"
"Mert szeretném, ha öröm lenne iskolába járni a diákoknak és a tanároknak is"
A Budaörsi Illyés Gyula Gimnázium több tanára - ebben az iskolában az első között kezdtek polgári engedetlenségi akcióba februárban - most videóban üzent. Elmondták, miért sztrájkolnak.
16:09
"A sztrájkjog elvétele diktátum"
Székely Tamás, a VDSZ elnöke és a MASZSZ alelnöke Orbán Viktort idézte, aki március 15-én a Kossuth téren azt mondta, „nagyon jól nézünk ki”. „De mi kockásban még jobban nézünk ki!” – tette hozzá. A szakszervezeti vezető azt mondta, a sztrájkjog elvétele diktátum. „Elég volt a diktátumból. Elég volt az arroganciából. Elég volt a cinizmusból. Elég volt a jogtiprásból” – sorolta. Nagy tapsot kapott.
16:03
"Aki most a pályán van, azt csak a hivatása tartja ott"
Naszályi Gábor, az EKSZ elnöke, a Fővárosi Közszolgáltatási és Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége (FÖX) tagja hangsúlyozta, tanítani és tanulni csak szabad országban lehet, a XXI. század embere szabad, a diákoknak is ilyennek kell lenniük. De a tanárok nem szabadok, mert az alacsony bérekkel az önállóságukat és a lehetőségeiket elvesztik. A tanítási rendszer korlátozza őket.
Amikor a tanárok minden mindegy alapon sztrájkolnának, a kormány azt is megtiltja nekik - mondta. "Aki most a pályán van, azt csak a hivatása tartja ott" - emelte ki. Hiszen ki vágyna arra, hogy a legszegényebbek közé tartozzanak? - tette fel a kérdést. A tanároknak pedig most az a lehetősége sincs meg, hogy sztrájkoljanak, a kormány elnevette a lehetőségüket, a munkabeszüntetés alatt is dolgozniuk kell.
15:57
Újabb Freeszfe-s produkciót láthattak a tüntetők:
15:51
Képviselői fizetés: 1 200 ezer. Tanári fizetés: 200 ezer
Taskovics István, a Társadalombiztosítási Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke a bérekről beszélt. Kiemelte, hogy egy mesterdiplomás pedagógus kezdő fizetése bruttó 203 ezer forint. „1 212 ezer forint volt az e házban ülésező képviselők alapfizetése. És ők is a közt szolgálják egyébként” – mondta.
„Vezetőink kijelentették, hogy nem szép dolog sztrájkolni, amikor a szomszéd országban háború dúl” – mondta, hozzátéve: a közszférában dolgozók hetek óta helyt állnak a pályaudvarokon, a menekültek fogadásában. „Köztük vannak pedagógusok és egészségügyi dolgozók is” – tette hozzá.
Taskovics István szerint a kormány képviselői jogosnak nevezték a pedagógusok bérköveteléseit, de a tárgyalásokon komoly ajánlattal nem álltak elő. Azt kéri az államtól, hogy mutassa meg emberi arcát az állam, „mondják azt, hogy jutni fog lakhatásra, családalapításra”. „Kezdetnek beérném azzal is, ha a vezetőink annyi energiát fordítanának a pedagógusok jólétére, mint a sajátjukra” – jelentette ki.
15:42
Jön a pedagóguskórus
A Pál utcai fiúk Mi vagyunk a Grund című dalának elejét átköltötték - a tömegnek tetszik. Előtte Szűcs Tamás, a PDSZ egykori elnöke - aki a tüntetésen a konferanszié szerepét tölti be - azt mondta, most már 2022-es tanártüntetésről is lehet beszélni. "Vagy ez már háború?" - tette fel a kérdést.
15:37
"A munka mögött egy ember áll"
"Köszöntök mindenkit, aki szerint a sztrájk alapjog" - mondta Zeller Judit, a TASZ jogásza. Visszaemlékezett arra, amikor az SZFE-ügyben merült fel a sztrájk kérdése. Hozzátette: sztrájkolni nem könnyű annak, aki nem munkát, hanem hivatást választott. Több év egyeztetés után derült ki, hogy nincs más választásuk a pedagógusoknak. csak a munkabeszüntetés. Január vége óta több tízezren vesznek részt a tiltakozásban, polgári engedetlenéségi akciókban.
A jogász szerint a sztrájk nem egyszerű dolog, a kormány minden sztrájkot megpróbál ugyanis ellehetetleníteni. Példaként hozta erre a légiirányítók tervezett munkabeszüntetést. Hangsúlyozta, hogy a tanárok ügye nem csak az oktatás ügye, a diákoké, a jövőé is. "A munka mögött egy ember áll", a sztrájk pedig a végső eszköz arra, hogy a "kisebbek" megmutathassák a hatalomnak az erejüket - mondta. A tanárok pedig a sztrájkkal is tanítanak: összefogásra, kitartásra.
15:29
MKKSZ: új sztrájktörvény kell
„Hozzátok öltöztem” – ezzel kezdte a kockás inget viselő Boros Péterné, az MKKSZ elnöke, aki a szociális szféra tervezett sztrájkjáról beszélt, szerinte ugyanis hasonló harcot folytattak a még elégséges szolgáltatásokról, mint a pedagógusok.
Kiemelte: új sztrájktörvény kell. „A sors iróniája, hogy ti most kivételesen azért tudtatok törvényesen sztrájkolni, mert mattot adott magának a kormány. Amikor rendeletet alkotott, akkor szabályozta a még elégséges szolgáltatást, ezzel pedig a legjobb időhúzási eszközt csavarta ki a saját kezéből” – mondta.
15:24
Nagy tapsot kaptak a szülők
Azok, akik a sztrájk napjain nem küldték be a gyerekeiket az iskolákba. És talán még nagyobb tapsot kaptak azok a diákok és egyetemisták, akik szerdán tüntettek.
15:21
Folytassuk!
- ezt kérte a PDSZ országos választmányi tagja. "Nem szabad, hogy a választások után elsikkadjanak a követelései" - mondta Nagy Erzsébet. Hozzátette, a szomszédban dúló háború súlyosbítja a helyzetet, ugyanis még több tanárra lesz szükség. Ha pedig a sztrájkjogaik helyzete nem tisztázódik, akkor az Alkotmánybíróság után a nemzetközi bírósághoz fordulnak. Jövő héttől tehát folytatódnia kellene a sztrájknak, azonban, ha nem kapnak komoly ajánlatot, újabb lépéseket tesznek – tette hozzá. Így hamarosan újabb részleteket tesznek közzé a tiltakozásuk "kreatív" megoldásaihoz - a sztrájk így továbbra is látható marad majd.
Nagy Erzsébet arról beszélt, hogy számos iskolában fenyegették a sztrájkra készülőket. Kiemelte: sok helyen tanítás nélküli munkanapot rendelnek el, hogy láthatatlanná tegyék a sztrájkot. A sztrájkolókat a teljes napi bér levonásával fenyegetik akkor is, ha nem egész nap sztrájkoltak, vagy éppen a biztosítási viszony megszakításával.
"Képzeljétek el, volt olyan intézmény, ahol a vezető be sem engedte a sztrájkolókat. És volt, ahol a többiektől elkülönítve kellett tartózkodniuk, nehogy „demoralizálják” a nem sztrájkolókat, a diákokat és az óvodásokat. Kérjük, ne higgyetek a fenyegetésnek. Mindent kérhetek írásban, jogszabályi hivatkozással együtt" - emelte ki.
15:19
Fotók a tüntetésről
15:16
„Az ingyenmunka tartja fenn a működés látszatát a magyar oktatási rendszerben.
Hosszú utat tettünk meg a mai napig 2014-től” - mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja, ügyvivője. Ott ugyanis szerinte megállt az idő, azóta nagyon sok feladatot kell ellátniuk a tanároknak - alacsony bérek mellett nagyon sok az adminisztráció.
Adataik szerint több mint 20 ezren sztrájkoltak március 16-án. Pedig a kormány nagyon sokat megtett azért, hogy megakadályozza a tanárok akcióját – mondta a PDSZ ügyvivője.
15:11
Még az első beszéd előtt
Hatalmas tapsot kap az a kisfiú, aki elkeveredett a szüleitől, ezért a színpad mögött vigyáznak rá, amíg a családja meg nem találja őt.
15:08
A Freeszfe videóját vetítik
15:05
Megtelt a Kossuth tér
Sűrű a tömeg a Kossuth téren, nemcsak a színpad előtt, de az egész téren. Hamarosan kezdődnek a beszédek - addig a demonstrálók A Pál utcai fiúk Mi vagyunk a Grund című dalát hallgatják. Ami a pedagógustiltakozások "himnusza" lett.
15:00
A ma délutáni program
A szombat délutáni "kockásinges találkozón" több felszólaló is lesz. Beszédet mond Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja, más szakszervezeti vezetők, szülők, pedagógusok, az ADOM Diákmozdalom és a Tanítanék Mozgalom képviselői, a Freeszfe, NoÁr és Nagy Ervin színész, A tanár című sorozat főszereplője.
14:45
Mi történt a héten?
Szerdától határozatlan idejű sztrájkot hirdetett a két nagy pedagógus-szakszervezet, több száz iskolában függesztették fel a munkát, számos oktatási intézményben csütörtökön és pénteken is sztrájkoltak a tanítók és tanárok, sőt sok helyen jövő héten is folytatják az akciókat. A tantestületek egy része a sztrájkhoz csatlakozott, mások polgári engedetlenségi akcióba kezdtek. Szerdán diákok vonultak Budapest belvárosában, majd a Kossuth téren szolidaritási demonstrációt tartottak, amelyen több ezren vettek részt. Később a pedagógusszakos egyetemisták tartottak tüntetést az Akadémia utcában, az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt.
A szakszervezetek és a minisztérium más-más résztvevői számról beszél. Míg az Emberi Erőforrások Minisztériuma már szerda este azt közölte, hogy a pedagógusok 13 százaléka, csütörtökön pedig 6-7 százaléka szüntette be a munkát. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) szerint még mindig érkeznek adatok, de szerdán legalább 20 ezren sztrájkoltak, sokan pedig a polgári engedetlenségi akciót választották.