szerző:
Csik Veronika
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

December 15-én járt le a tanárok kötelező oltásának határideje, a plusz 15 napos "türelmi idővel" legkésőbb december végéig adathatták be az oltást az érintett pedagógusok. Sokan azonban nem tették.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, december 15-ig kellett beoltatniuk magukat koronavírus ellen az állami iskolákban dolgozóknak, valamint az oltást kötelezővé tevő egyházi, alapítványi, magán- és önkormányzati intézmények pedagógusainak. A szakszervezetek a döntés bejelentése óta folyamatosan azt kérték, hogy a kormány vonja vissza az erről szóló rendeletet, az ugyanis szerintük még súlyosabbá teszi a pedagógushiányt - ez azonban nem történt meg.

Így jogosan merül fel a kérdés, mennyi pedagógus munkaviszonya szűnik meg a kötelező koronavíruselleni oltás miatt - erre volt kíváncsi Rig Lajos jobbikos országgyűlési képviselő is.

Az írásbeli kérésre adott válaszában Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára azt írta, a tanároknak december 15-ig volt idejük dönteni és igényli az oltást. A jogszabály azt is kimondja, hogy azok, akik nem oltatták be magukat, január 3-tól, azaz mától fizetés nélküli szabadságon vannak. A minisztérium szerint arról azonban, hogy ez pontosan hány tanárt érint,

csak később közölhető adat.

"Természetesen helyi szinten a munkáltatók, illetve az intézményvezetők megteszik a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy a végül be nem oltott, és felmentéssel sem rendelkező pedagógusok feladatainak ellátását megfelelő szakemberekkel pótolni tudják" - írta az Emmi államtitkára.

Korábban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) egyébként azt közölte, „nem vagyunk abban a helyzetben, hogy megengedhessük, hogy oltatlan pedagógusok tömegei tanítsanak az iskolákban”. Hozzáteszik: a pedagógusok sok emberrel találkoznak, gyerekekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel, az oltásuk a saját egészségük és mások védelme miatt is fontos.

A szakszervezetek számoltak

A PDSZ tavalyi belső felmérésében 217 intézmény adatai dolgozta fel: 8732 dolgozót köteleztek oltásra, és csaknem 19 százalékuk – 1637 személy – nem vállalta az oltást.

December elején az oktatásban dolgozók tíz százaléka nem volt beoltva, az arányuk a hónap közepére öt százalékra csökkent – mondta a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke. Horváth Péter azt mondta, az elmúlt hetekben körülbelül ötezer főre csökkent az oltatlan iskolai dolgozók száma. A pedagóguskar elnöke – aki a győri Révai-gimnázium igazgatója – saját iskolájában hat pedagógus mondott nemet a koronavírus elleni oltásra, később azonban hárman meggondolták magukat.