A garantált bérminimuma 2022-ben bruttó 260 ezer forintra emelkedik, emiatt a legkevesebbet kereső pedagógusok bérét ki kell majd egészíteniük a munkáltatóknak. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) azt is kiszámolta, mennyi pénzt veszítenek a tanárok, tanítók azzal, hogy már nem a minimálbér alapján számolják a bérüket.
A garantált bérminimum emelkedése miatt a legkevesebbet kereső pedagógusok alapfizetését "a munkáltató kénytelen kiegészíteni a garantált bérminimumra, azaz egyre többünk illetménye lesz a törvényesen kifizethető legminimálisabb összeg 2022-től – és ez az, amit a kormány előszeretettel és kimondottan arcátlanul állít be fizetésemelésként” – írja a PDSZ.
Hozzáteszik: a középfokú pedagógiai végzettséggel dolgozók – közéjük leginkább a középfokú óvónőképzőt végzett óvodapedagógusok tartoznak – egészen a pedagógus II. kategóriáig bezárólag a teljes karrierjük során ugyanarra a bérre számíthatnak: a garantált bérminimumot kapják a pályájuk megkezdésétől nyugdíjba vonulásukig.
„Nem túl kecsegtető azoknak a fiataloknak a helyzete sem, akik gyakornokoskodni kezdenek az ország intézményeiben: ők mind a garantált bérminimumot vihetik csak haza kettőtől négy évig terjedő gyakornoki idejük alatt” – olvasható a szakszervezet oldalán, ahol azt is kiemelik, hogy egy 14 éve a pályán lévő, pedagógus I. kategóriába tartozó, főiskolai diplomával tanító pedagógus is bruttó 260 ezer forint garantált bérminimumot kap.
Hozzáteszik, hogy az alapfizetést 2020. július 1-je óta kiegészíti ugyan az „ágazati szakmai pótlék”, ami az alapfizetés tíz százaléka, „ez a pótlék azonban a jubileumi jutalomba nem számít be, és bármikor elvehető, nem az alapilletmény része”.
A PDSZ oldalán a teljes 2022-es bértáblát meg lehet nézni, és azt is kiszámolták, mennyi pénzt veszítenek a pedagógusok azzal, hogy a bértáblájukat nem a minimálbérhez kötik – 200 és 500 ezer forintnyi különbségről van szó havonta.
A számításokban a kormány által 2022-re ígért 10 százalékos béremelés nem szerepel, arról ugyanis még mindig tárgyal a sztrájkbizottság és a kormány képviselője, ráadásul kevés konkrétumot lehet tudni róla.
Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre itt vagy kattints az oldal tetején a feliratkozás gombra.
|